
© Alexander
Szwedzcy inżynierowie znaleźli sposób na wykorzystanie ciepła odpadowego z hodowli alg pod Sztokholmem.
Jesienią 2021 roku szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podpisał umowę na specjalnie przystosowaną instalację do odzysku ciepła z zakładu produkcyjnego firmy AstaReal, w którym hoduje się algi w wewnętrznych fotobioreaktorach.
W praktyce umowa oznacza, że ponad piętnaście milionów kilowatogodzin ciepła rocznie będzie odzyskiwanych i ponownie wykorzystywanych w lokalnej sieci ciepłowniczej w miejscowości Gustavsberg pod Sztokholmem. Z nadwyżek energetycznych korzystają zarówno mieszkańcy, jak i lokalne biznesy.
- Nadmiar ciepła jest obecnie wykorzystywany do ogrzewania domów i lokali, a mieszkańcy Gustavsberg uzyskują ponad 20% swoich potrzeb grzewczych dzięki nowej technologii - powiedział Kurosh Beradari, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vattenfall Heat w Szwecji.
Nie tylko Szwedzi czerpią ciepło z glonów
Algi oraz wiele innych gatunków glonów coraz częściej wykorzystywane są jako odnawialne źródło energii.
W ramach niemieckiego projekt SolarLeaf, w Hamburgu powstał pierwszy na świecie budynek z systemem fasad do uprawy glonów. Algi nie tylko zaciemniają budynek i nie wymagają złożonej konserwacji, ale także produkują biomasę i ciepło przez cały rok, dzięki czemu budynek zasilany jest wyłącznie zieloną energią.
Czytaj także: Wrocław: Ciepło ze ścieków trafi do sieci ciepłowniczej

Dziennikarz
