Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praca w fundacji Fundacja Aeris Futuro
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

C3S: Tegoroczny lipiec był najgorętszy w historii

a+a-    Powrót       06 sierpnia 2019       Powietrze i klimat   

Lipiec 2019 roku był najgorętszy w historii - poinformowała w poniedziałek europejska służba monitorująca zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S). Ten wynik, najwyższy od rozpoczęcia zbierania danych, jest nieco wyższy od wyniku z lipca 2016 r.

- Lipiec jest generalnie najcieplejszym miesiącem roku na świecie, ale według naszych danych (w tym roku) był najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano - oświadczył Jean-Noel Thepaut, szef C3S, która monituje zmiany klimatyczne w ramach programu Copernicus Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednocześnie ostrzegł, że jeśli nadal będziemy emitować dotychczasową ilość gazów cieplarnianych, pobijane będą kolejne rekordy.

O ile cieplej?

Według danych C3S w lipcu br. temperatura była o 0,04 stopnia Celsjusza wyższa niż w 2016 roku, gdy odnotowano poprzedni rekord. W oświadczeniu unijnej służby podkreślono, że różnica ta jest na tyle niewielka, że możliwe jest, iż inne instytucje mogą uzyskać odmienne dane. Według C3S średnia odnotowanych w lipcu 2019 r. temperatur była o 0,56 stopnia wyższa niż średnia dla lat 1981-2000 i o 1,2 st. wyższa niż w epoce przedindustrialnej. Naukowcy ostrzegają, że wzrost temperatury o 2 stopnie będzie miał katastrofalne skutki.

Portal BBC News przypomina, że w lipcu rekordy gorąca pobite zostały m.in. w Belgii, Francji, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii; słupek rtęci w wielu miejscach przekroczył 40 stopni. (PAP)

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy widmo głodu przemówi silniej niż argumenty kryzysu klimatycznego? (08 sierpnia 2019)Klimatyczny stan wyjątkowy, czyli Warszawa vs. globalne ocieplenie (08 lipca 2019)W negocjacjach klimatycznych nadal impas. Czy pół roku wystarczy na osiągnięcie światowego kompromisu? (01 lipca 2019)Eksperci: miasta zdecydują o wyniku batalii przeciwko zmianom klimatu (17 czerwca 2019)Zmiany klimatu po raz pierwszy uwzględnione w Światowym Wskaźniku Pokoju (12 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony