Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Czeski rząd nie wesprze prywatnych zakupów samochodów elektrycznych

a+a-    Powrót       19 marca 2019       Transport   

Czeski rząd nie rozważa obecnie finansowego wsparcia zakupu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne, ale będzie kontynuował podjęte programy dla przedsiębiorców i podmiotów publicznych - oświadczył w poniedziałek premier Andrej Babisz. Deklarację taką złożył po zakończeniu konsultacji rządu z przedstawicielami przemysłu motoryzacyjnego, które zorganizowano w Kosmonosach w środkowych Czechach.

Babisz powiedział, że państwo przeznaczyło 1,2 mld koron (200 mln złotych) na rozwój infrastruktury, w tym głównie na budowę stacji ładowania. Do tego dochodzi 500 mln koron (84 mln złotych) na dotacje dla samochodów ekologicznych sprzedawanych przedsiębiorstwom i 270 mln koron (45 mln złotych) na dotacje dla takich pojazdów nabywanych przez urzędy i instytucje państwowe.

Według ministra środowiska Richarda Brabca, jego resort już w latach 2016-2017 proponował branży motoryzacyjnej wspólny program z rządem na wzór Niemiec, gdzie dotacje pochodzą częściowo od państwa, a częściowo zapewniają je producenci, np. w formie premii za złomowanie starych samochodów.

- Przemysł to jednak odrzucił. W obecnej chwili państwowy program dotowania nie byłby efektywny, gdyż umożliwiałby bogatszym gospodarstwom domowym nabywanie samochodu elektrycznego jako drugiego lub trzeciego auta, ale ci, których na nowe auto nie stać, nawet przy dotacji nie byliby w stanie kupić samochodu elektrycznego - zaznaczył Brabec. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Komisja Europejska radzi, jak implementować przepisy dotyczące modernizacji budynków (26 czerwca 2019)Radykalne usprawnienia komunikacyjne za 31 mln zł (14 czerwca 2019)Indyjskie miasta stawiają na elektryczne autobusy (11 czerwca 2019)Do Sejmu wpłynął projekt zmieniający ustawę o cenach prądu (10 czerwca 2019)Odbył się pierwszy w Polsce przelot samolotu elektrycznego (10 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony