Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Środkowozachodnim Oddziale Terenowym Urzędu Regulacji Energetyki z siedzibą w Łodzi Urząd Regulacji Energetyki
Starszy specjalista w Wydziale Rynku Ropy Naftowej i Paliw Ciekłych w Departamencie Ropy i Gazu Ministerstwo Energii

Czy będzie zerowa akcyza na LNG i CNG? Trwają prace nad projektem

a+a-    Powrót       15 maja 2018       Energia   

Zerowa stawka akcyzy na gaz ziemny przeznaczony do silników spalinowych oraz wprowadzenie elektronicznych, zamiast papierowych, dokumentów dostawy, w przypadku niektórych produktów - zakłada m.in. projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którym we wtorek zajmie się rząd.

Przedłożony przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy Prawo celne wprowadza, jak wynika z uzasadnienia, "preferencje podatkowe dla gazu ziemnego CNG i LNG przeznaczonego do napędu silników spalinowych, poprzez wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na te wyroby gazowe". Rozwiązanie to jednak, jak wynika z uzasadnienia, wymaga zgody Komisji Europejskiej.

Wprowadzenie preferencji podatkowych na CNG i LNG pozwoli skuteczniej walczyć ze smogiem szczególnie w obszarach miejskich. Wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na gaz LNG i CNG będzie bodźcem do rozwoju infrastruktury gazowej w kraju, który oprócz oczywistych korzyści ekologicznych pozytywnie wpłynie na realizację rządowej polityki gazyfikacji kraju. Szersze niż dotychczas wykorzystanie LNG i CNG stanowi także element dywersyfikacji paliw napędowych, a zatem przyczynia się do zwiększania bezpieczeństwa transportu w kraju - głosi uzasadnienie. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NFOŚiGW przeznaczy 9 mln zł na modernizację sieci ciepłowniczych (28 listopada 2018)Nowela prawa energetycznego wprowadzająca obowiązek sprzedaży 100 proc. energii na giełdzie do prezydenta (26 listopada 2018)ME: COP24 to dobry moment na ogłoszenie polityki energetycznej Polski (16 listopada 2018)Podkarpackie: 50 mln zł na wymianę pieców (09 listopada 2018)Czy samorządy podołają wymaganiom ustawy o elektromobilności? (02 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
20 przykładów dobrych praktyk polskich gmin - pobierz Przewodnik ECO-MIASTO