Podsumowanie działań polskiego rządu na rzecz strategii karpackiej oraz jej przyszłość były motywem przewodnim wystąpienia ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Szef resortu uczestniczył 23 czerwca br. w debacie o polityce rozwoju Karpat podczas Forum Rozwoju Lokalnego w ukraińskim Truskawcu.
- Karpacka strategia makroregionalna jest gotowa. Zaplanowaliśmy już proces jej oficjalnego zatwierdzania – mówił minister.
Kwieciński podkreślał, że rozwój regionu Karpat jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Przekonywał, że regiony powinny włączyć się do procesu jej akceptacji oraz dzielić się odpowiedzialnością za jej powodzenie, dając tym samym Komisji Europejskiej wyraźny sygnał o potrzebie istnienia strategii. Minister namawiał do propagowania koncepcji dla Karpat. - Zachęcam Państwa do mówienia o strategii karpackiej, bo w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej makroregiony rosną w siłę – podkreślał.
W ocenie szefa resortu jesteśmy w bardzo dobrym momencie, by rozmawiać o roli inicjatyw makroregionalnych w kontekście planowanych rozwiązań na kolejną perspektywę finansową Unii Europejskiej. Zostały już opublikowane przez Komisję Europejską projekty rozporządzeń dotyczące zasad realizacji budżetu UE po roku 2020. Jest więc pora na aktywne działania na rzecz silniejszego zaakcentowania powiązań strategii makroregionalnych z instrumentami finansowymi oferowanymi przez Unię Europejską. Dotyczy to zacieśniania współpracy przede wszystkim w programach transnarodowych, ale także transgranicznych.
O projekcie kolejnego unijnego budżetu pisaliśmy tutaj.
J. Kwieciński wyraził także nadzieję, że jesienią tego roku przedstawiciele państw, które wyraziły oficjalne poparcie dla strategii karpackiej, podpiszą deklarację o chęci utworzenia Strategii Makroregionalnej UE dla Obszaru Karpat. Następnie deklaracja będzie przekazana Komisji Europejskiej wraz ze strategią, by rozpocząć oficjalną procedurę zatwierdzenia.
Korzyści płynące ze strategii
Minister odniósł się również do korzyści płynących ze strategii karpackiej. Przypomniał o planowanych projektach inwestycyjnych, ważnych także z punktu widzenia rozwoju całej Europy.
Zdaniem szefa resortu, strategia może stać się impulsem dla wzmocnienia współpracy w ramach tych gałęzi gospodarki, które są zbieżne dla większości państw karpackich. Wspólne inwestycje mogą przyczynić się do rozwoju czystych gałęzi przemysłu, turystyki i przemysłu czasu wolnego, sektora rolno-spożywczego. Mogą mieć wpływ na zwiększenie roli innowacji i sektora badawczego w gospodarce.
Oprócz wymiany doświadczeń i poglądów podczas debat panelowych, forum jest także okazją do rozmów kuluarowych. Minister inwestycji i rozwoju spotkał się z Ivanną Klympush-Tsintsadze, Wicepremier ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Ukrainy. Rozmowy dotyczyły relacji gospodarczych i politycznych pomiędzy naszymi krajami. Współpraca z Ukrainą jest jednym z priorytetów Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Polska wspiera Ukrainę w rozwoju przedsiębiorczości oraz w tworzeniu efektywnego systemu zarządzania rozwojem regionalnym.
To już trzecia edycja Forum Rozwoju Lokalnego w Truskawcu. Jak co roku wzięli w nim udział samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele rządów obu państw. Organizatorem wydarzenia jest Lwowska Rada Obwodowa oraz Związek Euroregion Karpaty Ukraina.
Źródło: MIiR
