Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. analiz technicznych PGE
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - nowy raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

Czy Hywind Scotland będzie krokiem milowym dla offshore?

a+a-    Powrót       07 listopada 2017       Energia   

Hywind Scotland, działająca od niedawna morska pływająca farma wiatrowa, ma według założeń nie tylko zapewnić energię dla kilkudziesięciu tysięcy osób, ale także stać się dowodem, że offshore to przyszłość energetyki wiatrowej.

Oficjalne otwarcie inwestycji zlokalizowanej u północno-wschodnich wybrzeży Szkocji miało miejsce w drugiej połowie października br. Firma realizująca inwestycję chce zademonstrować branży, obywatelom i sceptykom, że w przyszłości komercyjne pływające farmy wiatrowe o rozmiarach nawet cztery razy większych niż Hywind będą inwestycjami jak najbardziej wykonalnymi, a co więcej – opłacalnymi.

Energia dla 20 tys. gospodarstw domowych

Pływająca farma składa się z pięciu turbin o mocy 6 MW (w sumie 30 MW). Pływająca turbina ma całkowitą wysokość 253 m, z czego 175 m znajduje się nad powierzchnią morza, a 78 m pod jego powierzchnią. Średnica wirnika takiej turbiny to 154 m. Turbiny zostały zlokalizowane na Buchan Deep, około 25 km od szkockiego miasta Peterhead. Twórcy projektu przewidują, że nowa farma zapewni energię dla 20 tys. gospodarstw domowych.

Pięć zainstalowanych do tej pory turbin to dopiero pierwszy etap inwestycji. Ostatecznym celem inwestorów jest wielkoskalowy pływający park wiatrowy o mocy 500-1000 MW. Docelowo projekt Hywind zajmie powierzchnię czterech km kw. Głębokość morza w miejscu przewidzianym na inwestycję dochodzi do 120 m.

Koszty niższe o 70 proc.

Pierwsza pilotażowa pływająca turbina wiatrowa została zwodowana w 2009 roku w pobliżu Karmøy (Norwegia). Szacuje się, że od tamtej pory koszt tego typu inwestycji spadł o 60-70 proc. Twórcy Hywind wierzą, że możliwe jest dalsze obniżanie kosztów.

Technologię pływających morskich turbin wiatrowych rozwija się również we Francji. Ostatnio została tam zwodowana pierwsza taka turbina(1).

Obecnie Europa ma około 14 GW energii pochodzącej z morskich elektrowni wiatrowych. WindEurope przewiduje, że wielkość ta wzrośnie do 25 GW w 2020 roku. Ponadto, jeśli będzie następował dalszy postęp techniczny i w polityce energetycznej wzmocni się nurt sprzyjający offshore, w 2030 roku może to być nawet 70 GW. Według ekspertów pływające farmy wiatrowe będą odgrywać znaczącą rolę w dokonującej się transformacji.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy

1/ Reportaż ze zwodowania francuskiej pływającej turbiny wiatrowej dostępny jest pod poniższym linkiem (reportaż w języku francuskim).
https://www.actu-environnement.com/ae/news/floatgen-eolienne-mer-flottant-ideol-saint-nazaire-29870.php4

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Morskie farmy wiatrowe zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski (20 lipca 2018)Co zmieni się na polskim Bałtyku? Trwają konsultacje (10 lipca 2018)Czego potrzebuje polski offshore? (12 czerwca 2018)Duże zainteresowanie przetargiem na projekt farm wiatrowych na Bałtyku (11 maja 2018)Polskie firmy mogą zarobić 70 mld zł na morskich farmach wiatrowych (23 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony