Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Prezes Zarządu NFOŚiGW NFOŚiGW
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

Czym jest pomoc zwrotna?

a+a-    Powrót       15 listopada 2018       Energia   

Ministerstwo Energii wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako pierwsze instytucje w Polsce, podjęły decyzję o zastosowaniu pomocy zwrotnej, jako formy wsparcia inwestycji, finansowanych w ramach funduszy europejskich.

Co to jest pomoc zwrotna?

 • jedna z form wsparcia, która została dopuszczona przez Komisję Europejską w perspektywie finansowej 2014-2020;
 • połączenie elementów instrumentu finansowego (wsparcia podlegającego zwrotowi) oraz dotacji (wsparcia bezzwrotnego);
 • „zwrotność” środków umożliwia ich ponowne wykorzystanie na poziomie krajowym, a tym samym wsparcie kolejnych projektów w dłuższym horyzoncie czasowym.

Czym się charakteryzuje się pomoc zwrotna?

 • znacznie większą elastycznością niż ma to miejsce w przypadku instrumentów finansowych lub dotacji;
 • proporcje pomiędzy komponentami pomocy zwrotnej (częścią zwrotną a bezzwrotną) mogą być kształtowane w zależności od potrzeb danej inwestycji;
 • w przypadku pomocy zwrotnej można stosować mechanizmy motywacyjne, zachęcające beneficjentów do osiągnięcia lepszych efektów, w wyniku realizacji dofinansowanego projektu.

Od kiedy będzie możliwe korzystanie z tej kwoty wsparcia?

 • Ministerstwo Rozwoju 6 grudnia 2016 r. zatwierdziło wzór umowy o dofinansowanie projektów w formie pomocy zwrotnej w ramach sektora energetyka, dopuszczając tym samym nowy sposób wspierania unijnych inwestycji dla obszaru odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Podziałania i działania, w których funkcjonuje pomoc zwrotna

Obecnie dofinansowanie w formie pomocy zwrotnej jest przekazywane beneficjentom w następujących działaniach/poddziałaniach:

 • Poddziałanie 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej /przesyłowej alokacja na wsparcie w ramach pomocy zwrotnej około 433 mln zł;
 • Działanie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i wykorzystania OZE przez przedsiębiorstwa wsparcie w ramach pomocy zwrotnej około 618 mln zł;
 • Poddziałanie 1.3.2 Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym wsparcie w ramach pomocy zwrotnej około 930 mln zł;
 • Poddziałanie 1.7.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej wsparcie w ramach pomocy zwrotnej około 125 mln zł.

Wzory wniosków o dofinansowanie dla działań z pomocą zwrotną oraz treść rozporządzeń unijnych regulujących zasady przydzielania pomocy zwrotnej można znaleźć na przykład na stronie internetowej Ministerstwa Energii.

Źródło: ME

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Cieszyn: Szpital Śląski zaoszczędzi dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną (22 lutego 2019)Świętokrzyskie: 8 mln zł na na budowę jednostek wytwarzania energii z OZE (21 lutego 2019)Województwo kujawsko-pomorskie inwestuje w transport multimodalny (20 lutego 2019)Dodatkowe 3,2 mld zł na inwestycje w linie kolejowe (20 lutego 2019)Unijne pieniądze w gminach - od 23 tys. zł w Oporowie, do prawie 17 mld zł w Warszawie (20 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony