
Program priorytetowy Czyste Powietrze przechodzi obecnie kolejną już fazę modyfikacji. Po poprzednich zmianach związanych m.in. z wdrożeniem ulgi podatkowej (o ówczesnych zmianach szczegółowo pisaliśmy tutaj) przyszedł czas na realizację rekomendacji Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego.
Nie jesienią a już teraz
W maju br. Bank Światowy zgłaszał bowiem zastrzeżenia w zakresie kanałów dystrybucji oraz tempa realizacji programu. Mówiono wtedy o włączeniu w sieć dystrybucji programu jednostek samorządu terytorialnego oraz banków komercyjnych. Jak zapowiadał wówczas pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny, „zmiany te wejść w życie mają wczesną jesienią”. Prace resortu środowiska nad wdrożeniem zaleceń jednak znacznie przyśpieszyły - w ciągu ostatnich kilku dni porozumienia dotyczące przyłączenia do programu podpisało ponad 200 gmin z 11 województw.
- Dzięki uruchomieniu pilotażu z udziałem gmin otwieramy kolejny kanał dystrybucji. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi programu po stronie samorządów - podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas uroczystego podpisania porozumień z gminami z województwa mazowieckiego. Dodał, że docelowo w pilotażu wziąć udział ma ponad 600 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski. – Program [pilotażowy – przyp. red.] jest otwarty, czekamy na współpracę z kolejnymi gminami – zachęcał kolejne samorządy do podpisywania porozumień z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Jakie gminy dołączyły do programu?
Z informacji poszczególnych wojewódzkich funduszy wynika, że do tej pory do programu dołaczyły gminy z województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego. Spośród gmin, które na dziś dzień dołączyły do pilotażu, najwięcej zlokalizowanych jest w następujących województwach: wielkopolskie (60 gmin), mazowieckie (50), pomorskie (30) i dolnośląskie (16).
Ponadto w Siemiatycznach (woj. podlaskie) oraz Zamościu (woj. lubelskie) powstały w ostatnich dniach zamiejscowe punkty informacyjno-konsultacyjne programu priorytetowego Czyste Powietrze.
Kto tu komu pomaga?
Pomoc gmin widoczna ma być zwłaszcza na etapie weryfikacji i przyjmowania wniosków. W najbliższym czasie dla części samorządów planowane są szkolenia, dzięki którym urzędnicy będą mogli przejąć bezpośredni kontakt z przyszłymi beneficjentami programu. Do zadań samorządów będzie należało także zidentyfikowanie budynków, które mogłyby zostać objęte programem, a także przedstawienie ich właścicielom korzyści płynących z wzięcia w nim udziału. Jak mówił szef resortu środowiska, to właśnie gminy sa najbliżej mieszkańców i najlepiej znają ich potrzeby.
Wsparcie, jakie wojewódzkie fundusze będą udzielały gminom, polegać będzie jedynie na doradztwie merytorycznym. Gminy biorące udział w pilotażu będą bowiem pomagać mieszkańcom nieodpłatnie. Minister Kowalczyk wyjaśnił, że wsparcie finansowe na pokrycie kosztów konsultacji programu w gminach na tym etapie programu nie jest przewidziane. - Rozważamy wsparcie finansowe w przyszłości – dodał.

Dziennikarz, inżynier środowiska
