Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pojemnik do segregacji bioodpadów bez pogorszenia jakości Eco-Clean Tomasz Malanowicz
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Apel UMP do KE o przekazanie programu Czyste Powietrze polskim samorządom

a+a-    Powrót       05 lipca 2019       Powietrze i klimat   

Unia Metropolii Polskich (UMP), zrzeszająca 12 największych polskich miast, wystąpiła w czwartek do Komisji Europejskiej z apelem o przekazanie samorządom realizacji programu Czyste Powietrze.

O liście do KE poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Gdańsku prezes Unii Metropolii Polskich (UMP), prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. Adresatem pisma jest dyrektor generalny ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej Marc Lamaitre. Do wiadomości przekazano je ministrowi inwestycji i rozwoju Jerzemu Kwiecińskiemu oraz ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu.

- Doszły nas informacje medialne - ale na tyle niepokojące, że trzeba na nie zareagować – że właśnie dzisiaj w czwartek miał się odbyć Komitet Sterujący programu Czyste Powietrze i że został ten Komitet zerwany przez stronę unijną. To znaczy, że Komisja Europejska ocenia, że realizacja tego programu w Polsce przebiega w sposób niewłaściwy. Jesteśmy zaniepokojeni tym, że możemy stracić 35 miliardów euro – ta kwota miała być na 10 lat i miała sfinansować wymianę ponad 3,5 miliona pieców tzw. kopciuchów – powiedział Truskolaski.

Minister Kowalczyk uspokaja

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił we wtorek, że żadne środki europejskie na program antysmogowy Czyste Powietrze nie zostały i nie zostaną utracone. Dodał, że do tej pory chętni złożyli 63 tys. wniosków o dofinansowanie m.in. termomodernizacji. Minister podkreślił, że nieprawdziwe są informacje medialne jakoby Polska utraciła pieniądze unijne na realizację programu Czyste Powietrze.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że czyste powietrze to „przyszłość naszych miast, miasteczek i wsi”. - Piszemy listy, bo wierzymy, ze ktoś wysłucha tych, którzy kompetentnie wydają do tej pory środki unijne na poprawę jakości życia naszych mieszkańców – dodała.

Samorządy mają większe doświadczenie

W liście skierowanym do KE Unia Metropolii Polskich podkreśliła, że „wyraża zaniepokojenie zbyt wolnym tempem realizacji programu Czyste Powietrze. - Apelujemy do Komisji Europejskiej oraz polskiego rządu o przekazanie realizacji programu Czyste Powietrze w ręce polskich samorządów. Bez tych decyzji nie poprawimy jakości powietrza w Polsce – czytamy w liście. UMP podkreśliło, że samorząd „wielokrotnie dowodził swojej sprawności w realizacji istotnych i złożonych przedsięwzięć”.

- Dysponujemy doświadczonym zapleczem instytucjonalnym. Przez ostatnie lata wdrażaliśmy m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które okazały się niekwestionowanym sukcesem. Dzięki współpracy dużych i mniejszych gmin od lat zarządzamy funduszami europejskimi realizując takie zadania jak termomodernizacja, podłączanie sieci ciepłowniczych czy odnawialne źródła energii. Obecnie władze lokalne jako jedyne są zdolne do wdrożenia sprawnego systemu dystrybucji środków z programu Czyste Powietrze w gminach i miastach – uznało UMP.

Zdaniem UMP, „to samorządy są bliżej mieszkańców i ich potrzeb”. - To samorządy są w stanie zapewnić terminową i zgodną z oczekiwaniami Komisji Europejskiej realizację programu. Reasumując – to właśnie samorząd mogą uratować miliardy euro przeznaczone na poprawę jakości powietrza w Polsce – czytamy w liście. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa (25 maja 2020)Rybnik zamierza skorzystać z programu Stop Smog (22 maja 2020)Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0 (15 maja 2020)Na samorządowych obligacjach zyskać może gospodarka i klimat (12 maja 2020)15 maja rusza nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” (04 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony