Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
27.11.2020 27 listopada 2020

Pomoc gmin w Czystym Powietrzu nie taka oczywista

Samorządy miały wspierać dystrybucję środków z programu Czyste Powietrze poprzez wydawanie zaświadczeń o wysokości dochodów mieszkańców, którzy chcą skorzystać z dofinansowania. Miały, bo jak się okazuje - zadanie to może przysporzyć problemów.

   Powrót       09 listopada 2020       Powietrze i klimat   

W pierwszej połowie października br. w życie weszło rozporządzenie Ministra Klimatu ws. określenia wzoru żądania wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby fizycznej oraz wzoru tego zaświadczenia (pełna treść rozporządzenia dostępna tutaj). Na podstawie zawartych w rozporządzeniu wzorów dokumentów, mieszkańcy mogą zwrócić się do właściwych ze względu na zamieszkanie urzędów gminnych o wydanie zaświadczeń potwierdzających przeciętny miesięczny dochód, a następnie ubiegać się o dofinansowanie ze środków programu Czyste Powietrze. Samorządy za wydanie zaświadczenia każdorazowo otrzymywać mają 100 zł.

Czytaj też: Co gminy mogą zyskać na „Czystym Powietrzu”?

Brak możliwości weryfikacji danych

Jak jednak alarmuje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, "występowanie z żądaniem wydania zaświadczenia do organu, który nie jest w stanie w pełni zweryfikować sytuacji finansowej wnioskodawcy, może mieć negatywne skutki". W piśmie(1) skierowanym przez to stowarzyszenie do Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki czytamy, że gminy nie mają "możliwości pełnej weryfikacji zadeklarowanego przez wnioskodawcę (osoby fizyczne) poziomu dochodu, ponieważ [gmina - przyp. red.] nie ma wglądu w odpowiednie dane z tym związane". - Podobnie sprawa wygląda w przypadku gospodarstwa rolnego, ponieważ wnioskodawca może być właścicielem ziemi położonej również w innych gminach, co również ogranicza dostęp urzędu gminy do pełnej informacji. W naszej opinii bardziej do tego predestynowane są właściwe urzędy skarbowe lub Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które mają dostęp do danych, które mogą potwierdzić deklaracje wnioskodawców - napisano.

Z tego też względu Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia, zwraca się z "prośbą o rozważenie zwolnienia gmin z obowiązku wydawania zaświadczeń o wysokości dochodów mieszkańców, w celu skorzystania z programu Czyste Powietrze".

W Czystym Powietrzu kolejne zmiany

Tymczasem, jak poinformował Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w rozmowie z PAP, tworzony jest obecnie fundusz zabezpieczający kredyty na termomodernizację domów w programie Czyste Powietrze. Fundusz ten działać miałby przy Banku Gospodarstwa Krajowego, a wkład finansowy pokrywać miałby NFOŚiGW. - W uproszczeniu polegałoby to na tym, że po zaciągnięciu kredytu na inwestycję i jej realizacji, dotacja z NFOŚiGW przewidziana w Czystym Powietrzu stanowiłaby częściową spłatę pożyczki, resztę zobowiązania regulowałby beneficjent - wyjaśnił Chorowski.

Jak dodał, "taka linia kredytowa miałaby być przeznaczona również dla osób mniej zamożnych, których nie stać na wyłożenie z kieszeni kilkudziesięciu tysięcy złotych na termomodernizację domu". Uruchomienie kredytów bankowych z gwarantowanym wkładem z NFOŚiGW ma zdaniem Chorowskiego podnieść finansowanie z programu z kilku miliardów złotych rocznie do "dziesiątków miliardów".

To istotna kwestia, zwłaszcza, że od czasu otwarcia programu Czyste Powietrze - czyli września 2018 r. - złożonych zostało około 175 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 3,3 mld zł, z czego do kieszeni beneficjentów trafił ponad 1 mld zł.

W tekście wykorzystano m.in. depesze PAP.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Pełna treść pisma dostępna tutaj:
http://www.sgipw.wlkp.pl/wp-content/uploads/2020/11/Pismo-213-do-Ministra-Klimatu-w-sprawie-za%C5%9Bwiadcze%C5%84-w-programie-Czyste-Powietrze-.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W tym roku w Rybniku mniej dni smogowych, niż w poprzednich latach (20 listopada 2020)Krakowski Alarm Smogowy: zbyt wolne tempo wymiany kopciuchów w podkrakowskich gminach (19 listopada 2020)Prezydent podpisał ustawę usprawniającą m.in. program "Czyste powietrze" (16 listopada 2020)W „odpadowej konstytucji” ważną rolę będzie zajmował regulator (12 listopada 2020)Małopolski Program Ochrony Powietrza już obowiązuje (02 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony