Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. weryfikacji dokumentów WIOŚ Lublin
Starszy inspektor ds. księgowych w projekcie pn. Ochrona siedlisk ptaków wodnobłotnych w Dolinie Górnej Wisły RDOŚ w Krakowie

Piotr Dardziński został pełnomocnikiem rządu ds. reformy instytutów badawczych

a+a-    Powrót       08 stycznia 2019       Management   

Sekretarz stanu w resorcie nauki Piotr Dardziński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na Pełnomocnika Rządu ds. reformy instytutów badawczych.

Z kolei dotychczasowy podsekretarz stanu Piotr Mueller decyzją premiera został sekretarzem stanu w MNiSW - poinformował w poniedziałek resort nauki. Oznacza to, że obecnie w resorcie nauki jest dwóch wiceministrów w randze sekretarza stanu - Dardziński i Müller. Jak wyjaśniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), celem reformy instytutów jest utworzenie zintegrowanej sieci ośrodków badawczych, których głównym zadaniem będzie transfer wiedzy do gospodarki.

Instytuty powinny stać się istotnym zapleczem naukowym i kompetencyjnym dla MŚP

- Wypracowane zostaną skuteczniejsze mechanizmy współpracy poszczególnych instytutów, co zdecydowanie ułatwi realizowanie multidyscyplinarnych projektów badawczych. Instytuty powinny stać się istotnym zapleczem naukowym i kompetencyjnym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Umożliwi to skuteczniejsze poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych w ich działalności biznesowej. Dodatkowo zracjonalizowane zostaną koszty związane z zarządzaniem infrastrukturą badawczą oraz komercjalizacją wyników badań - zapowiedział resort nauki.

Piotr Dardziński został pełnomocnikiem rządu ds. reformy instytutów badawczych

Piotr Dardziński od listopada 2015 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od 2018 r. sekretarza stanu. W resorcie odpowiada za programy unijne związane z badaniami i innowacjami, informatyzację nauki i szkolnictwa wyższego oraz współpracę międzynarodową. Wiceminister wyznacza zadania i nadzorował ich realizację za pośrednictwem dwóch departamentów: Departamentu Innowacji i Rozwoju oraz Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Pod nadzorem wiceministra pozostają: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polski Ośrodek Rozwoju Technologii PORT.

Piotr Mueller został sekretarzem stanu w MNiSW

Natomiast Piotr Müller, którego premier Mateusz Morawiecki powołał na wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego w randze sekretarza stanu, pełnił od stycznia 2018 roku funkcję podsekretarza stanu i odpowiadał za prace legislacyjne związane z reformą nauki i szkolnictwa wyższego – tzw. Konstytucją dla Nauki. - W grudniu 2018 roku objął mandat poselski na Sejm RP VIII kadencji, co wiązało się z konieczność rezygnacji z dotychczasowej funkcji - poinformowało MNiSW. (PAP)

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

University of Nevada z USA partnerem polskiej spółki wodociągowej i placówki naukowej (24 maja 2019)Do końca 2020 r. powstanie nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe (30 kwietnia 2019)Torfowiska: wielowiekowy sprzymierzeniec może obrócić się przeciwko nam (29 kwietnia 2019)Miasta zaczynają własną walkę ze skutkami zmian klimatu (29 kwietnia 2019)Nauka i biznes łączą siły w pracach nad magazynami energii i bateriami (25 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony