Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. regulacji rynku paliw ciekłych Urząd Regulacji Energetyki

Decyzja środowiskowa dla budowy gazociągu Goleniów - Lwówek

a+a-    Powrót       06 lutego 2019       Energia   

W poniedziałek Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: Budowa gazociągu Goleniów - Lwówek DN 1000.

Planowane przedsięwzięcie polega na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia MOP 8,4 MPa relacji Goleniów-Lwówek o średnicy nominalnej DN1000 na terenie trzech województw, tj. zachodniopomorskiego (powiaty goleniowski, stargardzki, pyrzycki i choszczeński), lubuskiego (powiaty strzelecko-drezdenecki, gorzowski i międzyrzecki) oraz wielkopolskiego (powiaty międzychodzki i nowotomyski).

Nowy korytarz dostaw gazu ziemnego

Budowa gazociągu stanowi część projektu Baltic Pipe, strategicznego projektu infrastrukturalnego, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji. Projektowany gazociąg zapewni możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i spowoduje optymalizację przepustowości polskiego systemu przesyłowego i będzie stanowić istotny element Korytarza gazowego Północ – Południe w Europie.

Projekt Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską za Projekt o znaczeniu wspólnotowym (PCI – ang. Project of Common Interest). Status PCI jest przyznawany projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Źródło: GDOŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przetarg na wymianę starych kotłów grzewczych w Białymstoku wygrała firma z Ostrołęki (03 czerwca 2019)Metropolia GZM utworzyła grupę zakupową gazu (30 maja 2019)Energia z OZE już wkrótce tańsza niż z jakichkolwiek źródeł konwencjonalnych (30 maja 2019)Polscy kandydaci do PE zgodni ws. sprzeciwu wobec Nord Stream 2; różnice zdań w sprawie węgla (24 maja 2019)W kolejnych gminach powstają stacje regazyfikacji skroplonego gazu LNG (15 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony