Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. rynku gazu ziemnego Ministerstwo Energii
Specjalista ds. rynku gazu ziemnego Ministerstwo Energii

Decyzja środowiskowa dla budowy gazociągu Goleniów - Lwówek

a+a-    Powrót       06 lutego 2019       Energia   

W poniedziałek Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: Budowa gazociągu Goleniów - Lwówek DN 1000.

Planowane przedsięwzięcie polega na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia MOP 8,4 MPa relacji Goleniów-Lwówek o średnicy nominalnej DN1000 na terenie trzech województw, tj. zachodniopomorskiego (powiaty goleniowski, stargardzki, pyrzycki i choszczeński), lubuskiego (powiaty strzelecko-drezdenecki, gorzowski i międzyrzecki) oraz wielkopolskiego (powiaty międzychodzki i nowotomyski).

Nowy korytarz dostaw gazu ziemnego

Budowa gazociągu stanowi część projektu Baltic Pipe, strategicznego projektu infrastrukturalnego, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji. Projektowany gazociąg zapewni możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i spowoduje optymalizację przepustowości polskiego systemu przesyłowego i będzie stanowić istotny element Korytarza gazowego Północ – Południe w Europie.

Projekt Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską za Projekt o znaczeniu wspólnotowym (PCI – ang. Project of Common Interest). Status PCI jest przyznawany projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Źródło: GDOŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NFOŚiGW przekaże dotację firmie z Mielca na nowatorski system zarządzania energią (18 kwietnia 2019)Nowelizacja dyrektywy gazowej dot. Nord Stream 2 ostatecznie zatwierdzona (16 kwietnia 2019)5 mld euro wsparcia dla kogeneracji w Polsce zatwierdzone przez KE (16 kwietnia 2019)Ogólnopolski Szczyt Energetyczny za nami (12 kwietnia 2019)Raport: energetyka na zakręcie - rośnie import węgla, stagnacja w OZE (10 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony