Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
AT - nowatorska technologia oczyszczania ścieków, także w aglomeracjach Ekodren
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.

Zaczyna się demontaż bypassa do Czajki. Ścieki płyną do Wisły

a+a-    Powrót       15 października 2020       Woda   

W środę po południu rozpozczęły się prace związane z demontażem bypassa odprowadzającego ścieki do Czajki. Nieczystości popłyną do rzeki. Zrzut będzie trwał ok. dwóch tygodni. Powodem tymczasowej rozbiórki jest wysoki stan wody w Wiśle.

Dowódca batalionu pontonowego płk. Piotr Kranz poinformował, że w związku z intensywnymi opadami deszczu i prognozami dotyczącymi wysokiego stanu wody w Wiśle została podjęta decyzja o zdęciu instalacji tymczasowego układu przesyłowego i "rozprowadzeniu mostu pontonowego". - Jest to podyktowane przede wszystkim warunkami bezpieczeństwa i takim stanem wody, który zagraża bezpośrednio konstrukcji przeprawy – powiedział. Płk. Kranz zapowiedział, że bezpośrednio po ustąpieniu wysokiej wody wojsko przystąpi do ponownego połączenia mostu i montażu rurociągu na przeprawie.

Czytaj też: Kolejna awaria w „Czajce” i to dzień po kontroli…

Zrzut będzie trwać 2 tygodnie

Renata Tomusiak, prezes MPWiK, poinformowała, że prace związane z demontażem rurociągu rozpoczną się w środę po południu od opróżnienia rurociągu ze ścieków. - Aby zdjąć rurociąg musimy go najpierw opróżnić – wyjaśniła. Zgodnie z harmonogramem, w czwartek rurociąg zostanie przecięty w kilku miejscach i wciągnięty na prawy brzeg Wisły. W piątek do godziny 12 przeprawa musi być opróżniona. Następnie wojsko zdemontuje most, a jego części zostaną spławione i zakotwiczone w bezpiecznym miejscu, do czasu, kiedy fala opadnie.

Fala kulminacyjna spodziewana jest w Warszawie w weekend i będzie dość długo schodziła. - Gdyby się okazało, że fala wezbraniowa będzie się utrzymywać około tygodnia, plus około tygodnia będzie trwał ponowny montaż (mostu i bypassa – PAP), wówczas przez około dwa tygodnie będziemy musieli kontrolowanie zrzucać ozonowany ściek do Wisły - oznajmiła. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Woda pitna - dobra jakość i wiele zagrożeń (23 października 2020)Jakość rzek nie powala, a ścieki wciąż do nich lecą (22 października 2020)NIK o Wodach Polskich (21 października 2020)Do Wisły płynie każdego dnia ok. ćwierć miliona metrów sześciennych ścieków (19 października 2020)Projekt BEST: Morze Bałtyckie jest dobrem wspólnym, a jakość ścieków oczyszczonych jest kluczowa (16 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony