Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz ds. energetyki rozproszonej, obszarów opartych na modelu klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych Ministerstwo Energii
Pompa ciepła PCCO SPLIT 10kW: niezawodność, ulubiony kolor i 5 lat gwarancji firmy Hewalex

Emilewicz: do końca lutego przedstawimy zmiany legislacyjne dot. programu Energia Plus

a+a-    Powrót       08 lutego 2019       Energia   

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała w czwartek, że do końca lutego przedstawi plan zmian legislacyjnych związanych z programem Energia Plus i produktami bankowymi, z których będą mogli korzystać uczestnicy tego programu. Minister Emilewicz była jednym z gości obradującego w czwartek w Białowieży (woj. podlaskie) Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Minister podkreślała, że główny cel programu Energia Plus to produkcja energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby i sprzedaż nadmiaru tej energii do sieci. Minister Emilewicz poinformowała, że jest szefową międzyresortowego zespołu ds. energii prosumenckiej, który w środę powołał premier Mateusz Morawiecki.

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to ok. 20-27 tys. zł

- Jesteśmy już po pierwszych uzgodnieniach zarówno z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jak i z bankami komercyjnymi nad uruchomieniem instrumentów finansowych, produktów bankowych - powiedziała minister. Wskazała, że obecnie średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to ok. 20-27 tys. zł.

- To oznacza, że przy dobrze sformatowanym produkcie bankowym, koszty kredytu na zakup instalacji mogą się spłacać wprost nie z kapitału, nie z konta właścicieli domu, ale po prostu z oszczędności, jaką mają z tytułu opłat za energię elektryczną - mówiła Emilewicz. Zaznaczyła, że rozmowy na temat produktów bankowych dotyczą właśnie takich rozwiązań.

- I o takim produkcie bankowym dzisiaj rozmawiamy. I wraz ze zmianami legislacyjnymi koniecznymi, które przedstawię do końca tego miesiąca, będziemy mogli również zaprezentować produkty bankowe przygotowane, gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego - mówiła Emilewicz. Wyraziła przekonanie, że pierwsze inwestycje z programu będą zrealizowane "jeszcze w tym sezonie budowlanym".

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło (Porozumienie) dodał, że "to, co się będzie działo" w ramach programu Energia Plus to "krok milowy" dla samorządów, rodzin.  (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE (26 czerwca 2019)Pakiet prosumencki czeka na rozpatrzenie przez rząd (06 czerwca 2019)Energia Plus w szybkiej ścieżce, czyli bez konsultacji społecznych (17 maja 2019)Od ekonomii współdzielenia nie ma odwrotu? (06 maja 2019)Radni za utworzeniem w Krakowie Klastra Energii (29 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony