Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatny Staż w EkoDialog - Ochrona Środowiska EkoDialog
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Emilewicz: do końca lutego przedstawimy zmiany legislacyjne dot. programu Energia Plus

a+a-    Powrót       08 lutego 2019       Energia   

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała w czwartek, że do końca lutego przedstawi plan zmian legislacyjnych związanych z programem Energia Plus i produktami bankowymi, z których będą mogli korzystać uczestnicy tego programu. Minister Emilewicz była jednym z gości obradującego w czwartek w Białowieży (woj. podlaskie) Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Minister podkreślała, że główny cel programu Energia Plus to produkcja energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby i sprzedaż nadmiaru tej energii do sieci. Minister Emilewicz poinformowała, że jest szefową międzyresortowego zespołu ds. energii prosumenckiej, który w środę powołał premier Mateusz Morawiecki.

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to ok. 20-27 tys. zł

- Jesteśmy już po pierwszych uzgodnieniach zarówno z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jak i z bankami komercyjnymi nad uruchomieniem instrumentów finansowych, produktów bankowych - powiedziała minister. Wskazała, że obecnie średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to ok. 20-27 tys. zł.

- To oznacza, że przy dobrze sformatowanym produkcie bankowym, koszty kredytu na zakup instalacji mogą się spłacać wprost nie z kapitału, nie z konta właścicieli domu, ale po prostu z oszczędności, jaką mają z tytułu opłat za energię elektryczną - mówiła Emilewicz. Zaznaczyła, że rozmowy na temat produktów bankowych dotyczą właśnie takich rozwiązań.

- I o takim produkcie bankowym dzisiaj rozmawiamy. I wraz ze zmianami legislacyjnymi koniecznymi, które przedstawię do końca tego miesiąca, będziemy mogli również zaprezentować produkty bankowe przygotowane, gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego - mówiła Emilewicz. Wyraziła przekonanie, że pierwsze inwestycje z programu będą zrealizowane "jeszcze w tym sezonie budowlanym".

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło (Porozumienie) dodał, że "to, co się będzie działo" w ramach programu Energia Plus to "krok milowy" dla samorządów, rodzin.  (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Radni za utworzeniem w Krakowie Klastra Energii (29 marca 2019)Emilewicz: zaczynamy prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów (19 lutego 2019)Emilewicz: chcemy zrównać VAT na poziomie 8 proc. dla inwestycji fotowoltaiki prosumenckiej (14 stycznia 2019)Mikroinstalacje: życie po przyłączeniu do sieci (28 września 2018)Grzegorz Wiśniewski: Fotowoltaika wychodzi z niszy (03 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony