Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista - samodzielne stanowisko ds. organizacji WIOŚ Bydgoszcz
Kompleksowa linia technologiczna do recyklingu odpadów Pronar

Dofinansowania na innowacje dla przedsiębiorców. Kto może składać wnioski?

a+a-    Powrót       08 października 2020       Zrównoważony rozwój   

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki unijne m.in. na projekty z obszaru B+R, innowacji technologicznych czy nauki i edukacji. Oferta funduszowa dla przedsiębiorstw obejmuje 13 naborów z programów ogólnopolskich, a także 17 naborów z programów regionalnych (w tym 6 nowych konkursów).

Poniżej informacje o wybranych naborach.

Czytaj: Dofinansowanie szkoleń dla pracowników? Do końca listopada można się ubiegać o środki z PARP

Kredyty na innowacje technologiczne

Konkurs „Kredyt na innowacje technologiczne” jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają nowe technologie. Do aktualnie trwającego naboru wprowadzono wiele ważnych zmian odnośnie warunków otrzymania dofinasowania. M.in. wycofano się z obowiązku wniesienia wkładu własnego w projekt czy rozszerzono katalog kosztów, na jakie można otrzymać dotacje. Za otrzymane środki można zakupić patenty lub licencje na rozwiązania technologiczne, nieruchomość czy materiały budowlane na rozbudowę obiektów firmy. Aktualnie można otrzymać ponad 6 mln złotych na pokrycie wydatków inwestycyjnych (maksymalnie 70 proc. dofinansowania). Zgłoszenia są przyjmowane do 30 grudnia 2020 roku(1).

Start-upy w Polsce Wschodniej

Start-upy to synonim innowacyjności i kreatywności. Jeśli chcesz założyć start-up, w Platformach startowych otrzymasz ekspercką pomoc i rozwiniesz pomysł w rentowny model biznesowy. Możesz zgłosić swój pomysł do wybranej platformy. Tam menadżer inkubacji przygotuje szczegółowy plan rozwoju pomysłu. Po jego realizacji i uzyskaniu pozytywnej rekomendacji można starać się o 1 mln złotych na rozwój własnego biznesu w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej. Otrzymane środki można przeznaczyć między innymi na zakup usług doradczych lub eksperckich, na pensje dla pracowników czy promocję projektu(2).

Czytaj: Przepis na start-upowy sukces

Nowoczesne rolnictwo na miarę jutra

Dzięki innowacjom rolnictwo staje się jeszcze bardziej efektywne i konkurencyjne. Obecnie trwa nadal nabór do konkursu Szybka Ścieżka AGROTECH, który wspiera rozwój nowych technologii w rolnictwie. W konkursie można otrzymać dofinansowanie na projekty badawcze i rozwojowe związane m.in. z automatyzacją, robotyzacją czy cyfryzacją w rolnictwie. Na prace i rozwiązania tego typu zostało przeznaczone 100 mln złotych. Zgłoszenia trwają do 6 listopada 2020 roku(3).

Innowacyjność na Dolnym Śląsku

Możliwości rozwoju dla biznesu oferuje gmina Wałbrzych w województwie dolnośląskim. W tym regionie organizowany jest konkurs „Rozwój produktów i usług w MŚP – ZIT AW”. Jeśli otrzymasz dotacje, łatwiej wprowadzisz na rynek nowe produkty lub ulepszysz dotychczasowe, a także unowocześnisz swoją linię produkcyjną. Dzięki otrzymanym środkom można również uczynić własne przedsiębiorstwo bardziej przyjaznym środowisku.

W konkursie szczególnie promowane będą firmy związane z branżami:

  • chemiczną i farmaceutyczną,
  • mobilnością przestrzenną,
  • żywnością wysokiej jakości,
  • surowcami naturalnymi i wtórnymi,
  • produkcją maszyn i urządzeń, obróbki materiałów,
  • technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT).

Zgłoszenia trwają do 30 listopada 2020 roku(4).

Źródło: MFiPR

Przypisy

1/ Kredyt na innowacje technologiczne
https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/kredyt-na-innowacje-technologiczne/kredyt-na-innowacje-technologiczne/
2/ Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej
https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/rozwoj-start-upow-w-polsce-wschodniej
3/ Konkurs 7/1.1.1/2020 Szybka ścieżka Agrotech
https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/poir/konkursy/konkurs-7-1-1-1-2020/
4/ Poddziałanie 1.5.2 Rozwój produktów i usług w MŚP – ZIT AW (Schemat A: Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MŚP) (Konkurs dotyczący zakupu ruchomych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych)
https://ipaw.walbrzych.eu/skorzystaj-z-programu/ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow/poddzialanie-1-5-2-rozwoj-produktow-i-uslug-w-msp-zit-aw-schemat-a-wsparcie-innowacyjnosci-produktowej-i-procesowej-msp-konkurs-dotyczacy-zakup-ruchomych-srodkow-trwalych-oraz-wartosci-n/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Można wnioskować o wyższe dotacje – do 37 tys. zł – w programie Czyste powietrze (21 października 2020)Wrocław: Zakończył się kolejny etap przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej (21 października 2020)Marcinkowice: 7 mln zł z POIiŚ na biogazownię (16 października 2020)Nidzica: Dobiegła końca budowa nowego dworca kolejowego (13 października 2020)Dofinansowanie szkoleń dla pracowników? Do końca listopada można się ubiegać o środki z PARP (05 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony