Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK

a+a-    Powrót       18 czerwca 2019       Woda   

Inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne oraz obiekty użyteczności publicznej – na obszarach poza granicami aglomeracji wymienionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) będą wspierane w nowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków rozpocznie się 17 czerwca br. Budżet działania na lata 2019-2023 to 200 mln zł.

Beneficjentami Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), które będą udzielać dofinansowania tzw. beneficjentom końcowym, czyli: jednostkom samorządu terytorialnego (JST) i ich związkom oraz podmiotom świadczącym usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.

Preferencyjne pożyczki (WIBOR – 3M, lecz nie mniej niż 2 proc.) WFOŚiGW będą mogły częściowo umorzyć . Chodzi o 50 proc. lub 30 proc. w zależności od sytuacji finansowej gminy, określonej w oparciu o publikowany przez Ministerstwo Finansów wskaźnik dochodów podatkowych gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, z uwzględnieniem warunków określonych w „Zasadach udzielania dofinansowania ze środków NFOŚiGW”.

Zapraszamy do lektury artykułów z najnowszego Tematu Miesiąca: Przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Przykładowe inwestycje, które mają szansę na wsparcie (również dla budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe) to: lokalne oczyszczalnie ścieków dla budynków, osiedli mieszkaniowych oraz małych miejscowości o zwartej zabudowie o przepustowości powyżej 50 RLM; przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wykazujące zgodność z normą PN-EN 12566-3+A2:2013 lub nowszą na obszarach, dla których udokumentowane będą dobre warunki do wprowadzenia ścieków do ziemi; sieć kanalizacji sanitarnej dla obszaru, gdzie gęstość zabudowy jest wystarczająca, by budowę można było uznać za ekonomicznie uzasadnioną; podłączenia kanalizacyjne do budynków; ujęcia wody, stacje uzdatniania wody; sieć wodociągowa; podłączenia budynków do sieci wodociągowych. Z finansowania wyłączone są podłączenia do niezabudowanych nieruchomości oraz budynków, które nie są użytkowane.

Szczegóły naboru znajdują się na stronie internetowej.

Źródło: NFOŚiGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

2 mln zł na badania nad innowacyjną metodą usuwania farmaceutyków ze ścieków (16 października 2019)Raport: podwyżki opłat za wywóz odpadów wzrosły w ostatnim roku o ponad 30 proc. (15 października 2019)Mobilne laboratorium do kontrolowania jakości powietrza w Białymstoku (08 października 2019)W Rudzie Śląskiej woda i ścieki podrożeją o złotówkę (04 października 2019)Warszawskie MPWiK podpisało umowę na naprawę rurociągu; jej wartość to 23 mln zł netto (03 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony