Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego Remea
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych Arcadis

200 mln zł na innowacyjne nawozy. Nabór wniosków od 14 listopada

a+a-    Powrót       15 października 2019       Zrównoważony rozwój   

Ok. 200 mln zł wynosi budżet konkursu na opracowanie innowacyjnych nawozów przyjaznych dla środowiska - poinformowało w piątek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekty zgłoszone w konkursie muszą obejmować eksperymentalne prace rozwojowe.

Nabór wniosków od 14 listopada br. do 14 stycznia 2020 r.

Jak wynika z informacji, nabór wniosków rozpocznie się 14 listopada br. i potrwa do 14 stycznia 2020 roku. Mogą je składać - jak twierdzi cytowany w komunikacie dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki - firmy nawozowe i ośrodki naukowe, które "rozumieją potrzeby nowoczesnego rolnictwa" i dążą do minimalizowania negatywnego wpływu sztucznego nawożenia na naturalne zasoby środowiska; glebę, wodę i powietrze.

Konkurs Szybka Ścieżka Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska skierowany jest do przedsiębiorstw, konsorcjów przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych, składających się - jak zaznaczono w komunikacie - z maksymalnie trzech podmiotów, w tym minimum jednego przedsiębiorstwa i jednej jednostki naukowej, przy czym liderem zawsze powinno być przedsiębiorstwo. Budżet konkursu to 200 mln zł.

Zaznaczono, że środki przeznaczone mają być na dofinansowanie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Wskazano, że projekty zgłoszone w konkursie muszą obejmować eksperymentalne prace rozwojowe.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu - jak wynika z informacji - wynosi milion zł (w przypadku projektu realizowanego samodzielnie przez MŚP) oraz dwa mln zł (w przypadku pozostałych projektów). Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych nie może przekroczyć 50 mln euro.

Inne konkursy w Szybkiej Ścieżce

To nie pierwszy konkurs, który NCBiR ogłosiło w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki, czyli uproszczonej procedury aplikacyjnej, która pozwala na szybsze uzyskanie wsparcia unijnego na inwestycje w badanie i rozwój. Jeden dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi - technologii tworzyw sztucznych. W obu konkursach nabór wniosków trwa w terminie 2 września – 15 listopada.

Trwają także nabory: w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłaszania upływa 29 listopada) oraz w głównym konkursie Szybka Ścieżka, do którego bez ograniczeń branżowych mogą zgłaszać się duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy (termin zgłaszania upływa 16 grudnia).

Łączny budżet wspomnianych konkursów NCBR ogłaszanych w drugiej połowie 2019 roku razem z nowo ogłoszonym konkursem Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska to 1,83 mld zł. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polska zaprzepaściła szansę na zrównoważoną produkcję rolną (26 maja 2020)Polski pomysł na transformację energetyczną (20 kwietnia 2020)Mobilizacja firm i naukowców, by ulepszyć fotosyntezę (14 kwietnia 2020)Producenci środków ochrony roślin niepewni co do przyszłości swojego systemu zbiórki (01 kwietnia 2020)Naukowcy alarmują: mniej tlenu w oceanach z powodu zmian klimatycznych (09 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony