Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz ds. wykonania i planowania Ministerstwo Energii
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

Dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe dla firm ze Śląska

a+a-    Powrót       12 kwietnia 2018       Zrównoważony rozwój   

60 mln zł dofinansowania z UE czeka na firmy z woj. śląskiego realizujące - samodzielnie lub w konsorcjach z uczelniami - projekty badawczo-rozwojowe. Pierwszy raz w rozpoczynającym się 30 kwietnia naborze uwzględniane będą projekty w ramach pięciu, a nie trzech regionalnych specjalizacji. Kolejne nabory projektów, o wartości 60 i 50 mln zł, zaplanowano na wrzesień i październik tego roku.

Od tego roku wsparcie dla zielonej gospodarki i przemysłów wschodzących

Tzw. inteligentne specjalizacje to dziedziny, na których region chce oprzeć swój rozwój i które preferuje przy udzieleniu wsparcia z unijnych funduszy. Dotychczas woj. śląskie miało trzy takie specjalizacje: medycynę, energetykę i technologie informacyjno-komunikacyjne. W marcu, decyzją sejmiku województwa, dołączyły do nich także: zielona gospodarka i tzw. przemysły wschodzące.

Nowa specjalizacja regionu - zielona gospodarka - to działania mające na celu zmniejszenie zagrożenia dla środowiska i niedoboru zasobów. Obejmują one takie dziedziny jak: gospodarowanie zasobami, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i materiałową, czyste technologie oraz czystszą produkcję. Wśród przyszłościowych dla regionu tzw. przemysłów wschodzących wymienia się zaś produkcję na rzecz ekologii oraz przemysły: kreatywne, mobilności, usług mobilnych czy medycyny spersonalizowanej.

Rozpoczynający się z końcem kwietnia konkurs jest przeznaczony dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Po raz pierwszy będą one mogły aplikować o środki w konsorcjach z uczelniami wyższymi, gdzie unijne dofinansowanie obejmie także tzw. koszty kwalifikowane ponoszone przez uczelnie.

Cykl spotkań informacyjnych i szkoleń

Składane projekty powinny obejmować opis prac badawczo-rozwojowych - zarówno przemysłowych, jak i eksperymentalno-rozwojowych. Oprócz firm, wsparciem mogą być objęte również organizacje badawcze i upowszechniające wiedzę, aplikujące o środki wspólnie z przedsiębiorstwami, a także spółki celowe oraz spółki typu spin off czy spin out. Szczegóły będzie można poznać podczas zaplanowanych niebawem spotkań informacyjnych i szkoleń w Zabrzu, Rybniku, Bielsku-Białej i Częstochowie.

Nakłady na działalność badawczą i rozwojową w woj. śląskim sukcesywnie rosną - w 2005 r. było to 438,5 mln zł, a 10 lat później dwukrotnie więcej – ponad 989 mln zł. To w dużej mierze zasługa funduszy unijnych – w obecnej perspektywie finansowej (2014-2020) Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, odpowiedzialne za dystrybucję środków m.in. na ten cel, dysponuje ponad 176 mln euro. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Eksperci: powinniśmy kilka lat poczekać z jądrówką (26 czerwca 2018)Wspólny projekt monitoringu pogórniczych hałd naukowców z Polski i Czech (19 czerwca 2018)KE: 100 mld euro na badania i innowacje w nowym budżecie (08 czerwca 2018)Oto jak miasto może zostać smart (25 maja 2018)Dzięki nowej metodzie można sprawdzić skład smogu (24 maja 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony