Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska
Pompa ciepła PCCO SPLIT 10kW: niezawodność, ulubiony kolor i 5 lat gwarancji firmy Hewalex

22 mln zł na OZE dla miejsko-wiejskiej gminy

a+a-    Powrót       11 czerwca 2019       Energia   

Na kwotę blisko 22 mln złotych opiewa dofinansowanie zewnętrzne, które uzyskała gmina miejsko-wiejska Czerwionka-Leszczyny. Fundusze te przeznaczone zostaną na realizację projektu związanego z budową instalacji OZE.

Dzięki realizacji programu „Zakup i montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w Czerwionce-Leszczynach” zwiększy się udział energii odnawialnej w sektorze mieszkaniowym regionu. W ramach projektu mieszkańcy będą mogli uzyskać granty na zakup, budowę lub przebudowę jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej wykorzystujących energię słoneczną i geotermalną.

765 instalacji OZE

Jak podaje Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach, celem projektu jest zmniejszenie zarówno niskiej emisji, jak i emisji gazów cieplarnianych. - Ponadto bezpośrednią korzyść uzyskają mieszkańcy ze względu na planowane mniejsze koszty zużycia energii elektrycznej, a także ogrzewania domów – wyjaśnia cytowany w informacji prasowej gminy Andrzej Wącirz, naczelnik Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

Cele zostaną osiągnięte dzięki budowie 461 instalacji fotowoltaicznych, 46 instalacji solarnych, 97 pomp ciepła do c.w.u. oraz 161 pomp ciepła do c.w.u. i c.o. Łącznie na terenie gminy powstać ma 765 instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Przygotowania i złożenie projektu

Jak opisuje cytowany w informacji prasowej gminy Wiesław Janiszewski burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, „nad tym projektem pracowała z zaangażowaniem bardzo duża liczba osób”.

Władze gminy podkreślają, że przygotowania do złożenia projektu rozpoczęto od spotkań z mieszkańcami. - Określili oni swoje potrzeby i oczekiwania. Informowaliśmy mieszkańców o możliwości złożenia wstępnej deklaracji przystąpienia do projektu - mówi cytowany w informacji prasowej gminy Adrian Strzelczyk, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska. - To pozwoliło nam na przygotowanie wstępnych zestawień oraz konkretnych dokumentów – dodaje. Dzięki spotkaniom z mieszkańcami do urzędu gminy wpłynęło 689 deklaracji chęci przyłączenia do programu. Do końcowego wniosku o przyznanie środków finansowych ostatecznie włączono 546 z nich.

147 mln zł dla 27 gmin województwa

Całkowita wartość programu w Czerwionce-Leszczynach opiewa na kwotę 23 mln zł, dofinansowanie zewnętrzne udzielone przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wynosi 21,84 mln zł. Przyznane fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (Dz. 4.1.3. Odnawialne źródła energii). Z listy projektów grantowych dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa Śląskiego otrzymać ma także Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu oraz gmina Zawiercie. Łącznie w ramach dofinansowana na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii do 27 gmin województwa trafić ma 147 mln zł.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wielka Brytania zdeterminowana w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 r. (14 czerwca 2019)Re-Source Hub Poland będzie wspierać zawieranie umów PPA (14 czerwca 2019)Kiedy rozszerzenie ulg podatkowych na nowo budowane domy? (13 czerwca 2019)Magazyny ciepła tysiąc razy tańsze niż magazyny energii elektrycznej (12 czerwca 2019)40 tysięcy nowych miejsc pracy według scenariusza dynamicznego rozwój energetyki wiatrowej (12 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony