Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Projektant instalacji elektrycznych IDE Projekt Sp. z o.o.
Nowy standard fotowoltaiki w Polsce - teraz z dopłatą 5000 zł firmy Columbus Energy

22 mln zł na OZE dla miejsko-wiejskiej gminy

a+a-    Powrót       11 czerwca 2019       Energia   

Na kwotę blisko 22 mln złotych opiewa dofinansowanie zewnętrzne, które uzyskała gmina miejsko-wiejska Czerwionka-Leszczyny. Fundusze te przeznaczone zostaną na realizację projektu związanego z budową instalacji OZE.

Dzięki realizacji programu „Zakup i montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w Czerwionce-Leszczynach” zwiększy się udział energii odnawialnej w sektorze mieszkaniowym regionu. W ramach projektu mieszkańcy będą mogli uzyskać granty na zakup, budowę lub przebudowę jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej wykorzystujących energię słoneczną i geotermalną.

765 instalacji OZE

Jak podaje Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach, celem projektu jest zmniejszenie zarówno niskiej emisji, jak i emisji gazów cieplarnianych. - Ponadto bezpośrednią korzyść uzyskają mieszkańcy ze względu na planowane mniejsze koszty zużycia energii elektrycznej, a także ogrzewania domów – wyjaśnia cytowany w informacji prasowej gminy Andrzej Wącirz, naczelnik Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

Cele zostaną osiągnięte dzięki budowie 461 instalacji fotowoltaicznych, 46 instalacji solarnych, 97 pomp ciepła do c.w.u. oraz 161 pomp ciepła do c.w.u. i c.o. Łącznie na terenie gminy powstać ma 765 instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Przygotowania i złożenie projektu

Jak opisuje cytowany w informacji prasowej gminy Wiesław Janiszewski burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, „nad tym projektem pracowała z zaangażowaniem bardzo duża liczba osób”.

Władze gminy podkreślają, że przygotowania do złożenia projektu rozpoczęto od spotkań z mieszkańcami. - Określili oni swoje potrzeby i oczekiwania. Informowaliśmy mieszkańców o możliwości złożenia wstępnej deklaracji przystąpienia do projektu - mówi cytowany w informacji prasowej gminy Adrian Strzelczyk, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska. - To pozwoliło nam na przygotowanie wstępnych zestawień oraz konkretnych dokumentów – dodaje. Dzięki spotkaniom z mieszkańcami do urzędu gminy wpłynęło 689 deklaracji chęci przyłączenia do programu. Do końcowego wniosku o przyznanie środków finansowych ostatecznie włączono 546 z nich.

147 mln zł dla 27 gmin województwa

Całkowita wartość programu w Czerwionce-Leszczynach opiewa na kwotę 23 mln zł, dofinansowanie zewnętrzne udzielone przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wynosi 21,84 mln zł. Przyznane fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (Dz. 4.1.3. Odnawialne źródła energii). Z listy projektów grantowych dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa Śląskiego otrzymać ma także Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu oraz gmina Zawiercie. Łącznie w ramach dofinansowana na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii do 27 gmin województwa trafić ma 147 mln zł.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Duży zastrzyk finansowy dla mikroinstalacji OZE na Śląsku (21 sierpnia 2019)PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)270 proc. wzrostu przychodów Columbus Energy (13 sierpnia 2019)Małopolska: Pożyczki dla samorządów na modernizację energetyczną budynków wielorodzinnych (12 sierpnia 2019)Czy widmo głodu przemówi silniej niż argumenty kryzysu klimatycznego? (08 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony