Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony ekosystemów wodnych RDOŚ w Olsztynie
Specjalista – ekipa terenowa Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB

Dolnośląskie: 700 tys. pstrągów wypuszczono do rzek

a+a-    Powrót       15 kwietnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Prawie 700 tys. pstrągów potokowych zostało w kwietniu wypuszczonych do dolnośląskich rzek. Akcję ratowania ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski finansowo wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jak poinformował PAP Robert Borkacki, rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dobiegła końca „Akcja Pstrąg”, w ramach której w kwietniu wypuszczono około 700 tysięcy młodych ryb tego gatunku do Ścinawki, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Białej Lądeckiej, Szybkiej i Dzikiej Orlicy.

116 tys. zł to dofinansowania z NFOŚiGW

- Takie działania są konieczne z uwagi na liczne zagrożenia dla pstrągów, m.in.: susze i niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych - tłumaczył prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. Jak poinformował WFOŚiGW, koszt tegorocznego zarybiania wyniósł 244 tys. zł, z czego 116 tys. zł to dotacja z Funduszu. Dzięki tym środkom do rzek wypuszczono 100 tys. dwuletnich pstrągów i ok. 600 tys. „narybka”, pochodzących z Ośrodka Hodowli w Ścinawce Średniej.

Łącznie wypuszczono już blisko 10 mln ryb

Rzecznik WFOŚiGW dodał, że od 2007 roku wędkarze przy wsparciu Funduszu wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 10 milionów ryb, m.in.: pstrągów potokowych, sandaczy, boleni, lipieni, świnek i brzan. Członkowie Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zarybiali takie zbiorniki wodne jak Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji to ponad 2,2 mln zł, z czego dotacja z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1,1 mln zł. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Europejski Dzień Zależności od Ryb, czyli jesteśmy skazani na import (09 lipca 2019)WWF: kupujmy ryby odpowiedzialnie - przez wzgląd na przyszłe pokolenia (20 grudnia 2018)800 mln ludzi może stracić źródło utrzymania w konsekwencji niezrównoważonego rybołówstwa (27 listopada 2018)Rada ustaliła limity połowów na następne dwa lata (20 listopada 2018)Ekolodzy apelują o zakończenie nadmiernych połowów na Bałtyku (15 października 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony