Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Planista przestrzenny ds. OZE wpd Polska sp.zo.o.
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Dwie nowe farmy wiatrowe o mocy prawie 100 MW

a+a-    Powrót       26 czerwca 2020       Energia   

W czwartek Polska Grupa Energetyczna uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe. To łącznie 43 turbiny o mocy zainstalowanej aż 97,18 MW.

Farma wiatrowa „Starza/Rybice” powstała w powiecie Kamień Pomorski i składa się z 33 turbin. Moc każdego wiatraka wynosi 2 MW. Druga inwestycja czyli „Karnice II” jest najnowocześniejszą elektrownią wiatrową należącą do grupy PGE Energia Odnawialna. Znajduje się na terenie powiatu Gryfice i składa się z 10 turbin o mocy 2,2 MW każda. Obie farmy wiatrowe w 2018 r. wygrały aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z wiatru lub promieniowania słonecznego o mocy instalacji powyżej 1 MW.

Czytaj: Inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie: Polska na unijnym podium

W wyniku aukcji z 2018 r. powstanie około 1100 MW nowych mocy zainstalowanych z wiatru na lądzie

Ministerstwo Klimatu, jako resort odpowiedzialny za przygotowanie rozwiązań legislacyjnych dla systemu aukcyjnego, zwraca uwagę, iż w wyniku aukcji z 2018 r. powstanie około 1100 MW nowych mocy zainstalowanych w sektorze wiatru na lądzie. W oparciu o wyniki aukcji z 2019 r. - około 2300 MW. Dodatkowo, także w 2020 r. planowana jest sprzedaż w systemie aukcyjnym energii elektrycznej wytworzonej w nowych instalacjach OZE. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2020 r., dzięki aukcjom w tym roku planowane jest powstanie m.in. elektrowni wiatrowych o mocy około 800 MW. Tym samym na lata 2018-2020 założono dla elektrowni wiatrowych dostępny wolumen na poziomie ok. 4000 MW i oczekuje się, że zostanie on zakontraktowany w całości.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE

Ministerstwo Klimatu pracuje również nad możliwością przedłużenia okresu wsparcia w ramach systemu aukcyjnego. - W tym momencie pracujemy nad nowelizacją ustawy OZE, która zostanie skierowana do konsultacji międzyresortowych. Wierzę w to, że po wakacjach ustawa zostanie przyjęta przez parlament i będzie prawem obowiązującym. Chcielibyśmy po konsultacjach z Komisją Europejską wydłużyć okres wsparcia o pięć lat, tak jak pozwala nam na to dyrektywa. Teraz mamy do połowy 2021 roku ten okres wsparcia w systemie aukcyjnym. Jest zamiar wydłużenia go o kolejne pięć lat do 2026 roku. Myślę, że to jest istotna informacja – powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Źródło: MK

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiatr w żagle transformacji energetycznej, czyli w jaki sposób reguła 10 H ma zostać złagodzona (30 lipca 2020)Offshore w nowej odsłonie: zwiększenie maksymalnej mocy projektów do 5,9 GW w I fazie systemu wsparcia (08 lipca 2020)Nowa farma wiatrowa na zrekultywowanych terenach po kopalnii odkrywkowej węgla brunatnego (08 lipca 2020)Projekt farmy wiatrowej Baltica 1 PGE z warunkami przyłączenia do sieci (09 czerwca 2020)IRENA: Odnawialne źródła energii rosną w siłę. Słońce i wiatr z największym wzrostem. (07 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony