
© Benjamin LEFEBVRE
Ministrowie ds. energii UE porozumieli się w tym tygodniu w sprawie propozycji rewizji dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (ang. energy performance of buildings directive, EPBD).
Budynki odpowiadają za 40% zużywanej energii i 36% emisji gazów cieplarnianych w UE.
- Sektor budowlany ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów UE w zakresie energii i klimatu na lata 2030 i 2050. Co więcej, osiągnięte porozumienie pomoże obywatelom poczynić znaczne oszczędności energii. Lepsze i bardziej energooszczędne budynki poprawią jakość życia obywateli, a jednocześnie obniżą rachunki za energię i zmniejszą ubóstwo energetyczne – mówił Jozef Síkela, czeski minister przemysłu i handlu.
Jak podano, dwa główne cele zmienianej dyrektywy brzmią następująco:
- wszystkie nowe budynki mają zerową emisję do 2030 r.,
- istniejące budynki powinny zostać przekształcone w budynki o zerowej emisji do 2050 r.
Realizacja Fit for 55 i Strategii Fala Renowacji
Istniejąca dyrektywa EPBD, ostatnio zmieniona w 2018 r., określa minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych i istniejących budynków, które są poddawane renowacji. W grudniu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie zamiany tej dyrektywy, której celem jest dekarbonizacja zasobów budowlanych UE do 2050 r. Nowelizacja dyrektywy EPBD jest częścią pakietu „Fit for 55” oraz niezbędnym elementem do realizacji Strategii Fala Renowacji.
Czytaj: Apel do minister klimatu o ambitne podejście do renowacji
Dalsza ścieżka prac nad rewizją dyrektywy
Osiągnięta przez ministrów umowa otwiera Radzie drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim. Po osiągnięciu porozumienia politycznego między obiema instytucjami ostateczny tekst zostanie formalnie przyjęty przez Radę i Parlament.

Sekretarz redakcji, geograf
