Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

Nowa dyrektywa ws. wody przeznaczonej do spożycia - stanowisko Rady UE

UE stara się, by w całej Unii można było bezpiecznie pić wodę z kranu. W październiku br. Rada Unii Europejskiej formalnie przyjęła stanowisko w pierwszym czytaniu w sprawie zmiany dyrektywy o wodzie pitnej.

   Powrót       02 listopada 2020       Woda   

Podstawą stanowiska był kompromis osiągnięty w negocjacjach między Radą a Parlamentem Europejskim. Nowy akt uaktualnia normy jakości wody pitnej i przewiduje efektywne kosztowo i oparte na analizie ryzyka podejście do monitorowania jakości wody. Rada wprowadziła także wymogi w zakresie higieny dotyczące materiałów mających kontakt z wodą pitną, takich jak rury. Chodzi o to, by poprawić jakość tych materiałów, a tym samym chronić ludzkie zdrowie i zapobiegać zanieczyszczeniom.

Czytaj: [Wywiad] Woda pitna - dobra jakość i wiele zagrożeń

- Bezpieczna i czysta woda pitna to podstawa. Cieszę się, że udało nam się zaproponować aktualizację norm jakości wody, wprowadzić podejście do monitorowania wody oparte na analizie ryzyka, udoskonalić informacje o jakości wody dostarczanej konsumentom oraz poprawić dostęp do wody dla obywateli UE - Svenja Schulze, niemiecka minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego.

Rada w swoim stanowisku wprowadza także mechanizm listy obserwacyjnej. To odpowiedź na rosnące zaniepokojenie wpływem na ludzkie zdrowie substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, produktów leczniczych i mikroplastiku. Lista pozwoli UE w sposób dynamiczny i elastyczny śledzić nową wiedzę na temat tych substancji i ich znaczenia dla zdrowia ludzi.

Kontekst i dalsze kroki

Zmiana dyrektywy jest bezpośrednim efektem pierwszej w historii udanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej Right2Water. 1 lutego 2018 r. Komisja przyjęła wniosek ustawodawczy przekształcający dyrektywę o wodzie pitnej. 5 marca 2019 r. Rada przyjęła swoje stanowisko wobec wniosku. Później nastąpiły negocjacje między współustawodawcami. 18 grudnia 2019 r. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie, które 5 lutego 2020 r. potwierdzili ambasadorowie państw członkowskich przy UE.

Przyjęte stanowisko Rady w pierwszym czytaniu dotyczące dyrektywy o wodzie pitnej w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty – przy udziale Komisji – w negocjacjach między Radą a Parlamentem Europejskim. Zatwierdzone zmiany do obowiązującej dyrektywy o wodzie pitnej wyeliminują wszystkie niedociągnięcia stwierdzone w jej ocenie REFIT oraz znacznie zwiększą poziom ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczeń w wodzie pitnej.

Stanowisko zostanie teraz przekazane Parlamentowi Europejskiemu, który ogłosi to na posiedzeniu plenarnym. Następnie odbędzie się głosowanie w Komisji Środowiska, a następnie w całym zgromadzeniu. Zgodnie z pismem z dnia 18 lutego 2020 r. wysłanym przez przewodniczącego działającej w Parlamencie Europejskim Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności do przewodniczącego Coreperu, Parlament Europejski powinien w czasie drugiego czytania zatwierdzić bez poprawek stanowisko Rady w pierwszym czytaniu.

Dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Czytaj: Jak ukrócić lanie wody

Źródło: Rada UE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bokova: Zrównoważony rozwój to przede wszystkim rozwój ludzi (20 listopada 2020)Przemysł 4.0 w branży wod-kan to mix technologii i kapitału intelektualnego pracowników (18 listopada 2020)Powstaje pierwszy program inwestycyjny w zakresie jakości i ograniczenia strat wody pitnej w Polsce (03 listopada 2020)Woda pitna - dobra jakość i wiele zagrożeń (23 października 2020)Taryfy wod-kan - dostępne aktualne wytyczne ws. wskaźników makroekonomicznych (06 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony