Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. jakości powietrza atmosferycznego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Eko Patrol GIG zbada jakość powietrza w Wielkopolsce

a+a-    Powrót       12 marca 2019       Powietrze i klimat   

Miasto Poznań podejmuje kolejne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Specjalistyczne pomiary w stolicy Wielkopolski przeprowadzi Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa. Każdy będzie mógł dowiedzieć się, jak wyglądają takie badania oraz zapoznać się z działaniem profesjonalnego sprzętu. Pokazy na dziedzińcu Urzędu Miasta poprzedzi spotkanie informacyjne.

Pilotażowa akcja edukacyjna "Spalajmy. Nie zatruwajmy" odbędzie się w środę, 13 marca, w godz. 13-18. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom miasta, jak ważna jest dbałość o jakość powietrza i przeprowadzenie pomiarów pod kątem emisji pyłów. W tym celu miasto Poznań nawiązało współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa, jednostką naukowo-badawczo-rozwojową działającą w Katowicach.

- Współpraca ma na celu utrwalenie prawidłowych postaw społecznych w zakresie dbałości o jakość powietrza, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie i komfort życia mieszkańców miasta - tłumaczy Katarzyna Kierzek - Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Eko Patrol GIG to usługa świadczona na rzecz samorządów od 2016 roku. Dotychczas Główny Instytut Górnictwa świadczył usługę dla miast na terenie Polski południowej m.in. w Krakowie, Tarnowskich Górach, Mysłowicach. Eko Patrol GIG działał również na rzecz Województwa Śląskiego. Jako platformy pomiarowe wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne oraz samochód elektryczny.

Zbadane zostanie stężenie m.in. formaldehydu

Pomiary pozwolą zmierzyć stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla, ale również formaldehydu - substancji charakterystycznej przy spalaniu odpadów. Zgromadzone dane opracowywane zostaną w formie raportu, który zostanie przekazany miastu najpóźniej 5 dni po przeprowadzonym badaniu. Znajdą się w nim wyniki przeprowadzonych badań, wraz z ich interpretacją i wizualizacją. Platforma pomiarowa Eko Patrolu GIG pozwoli dokładnie sprecyzować strefy zagrożenia smogowego z wykorzystaniem precyzyjnego GPS.

Źródło: Urząd Miasta Poznania

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rząd przyjął projekt noweli wprowadzający kary za sprzedarz kotłów złej jakości (21 maja 2019)Bank Światowy rekomenduje włączenie banków i gmin do programu Czyste Powietrze (20 maja 2019)Energia z wilgotnej biomasy, czyli litewska technologia w Nidzicy (17 maja 2019)Po modernizacji energetycznej stare osiedle trzykrotnie zmniejszyło zużycie energii (09 maja 2019)Chemia może stanowić pomost między przemysłem a środowiskiem naturalnym (08 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony