
Oddany do eksploatacji blok gazowo-parowy w elektrociepłowni Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA Termika (PGNiG Termika) na warszawskim Żeraniu rozpoczął pracę komercyjną w połowie grudnia 2021 r. Jak wskazuje firma, nowa inwestycja jest elementem projektu modernizacji stołecznej elektrociepłowni. Blok ma stanowić „stabilny pomost do osiągnięcia neutralności klimatycznej” – w przyszłości ma być zasilany również zielonym wodorem i biogazem.
Drobnymi krokami do neutralności klimatycznej?
Nowy blok na warszawskim Żeraniu ma moc cieplną rzędu 326 MWt i moc elektryczną o wartości 494 MWe. W skali roku spali od 500 do 650 mln m sześc. gazu ziemnego, produkując 3,0 TWh energii elektrycznej oraz 1,9 TWh ciepła. Jak podkreśla firma, blok gazowo-parowy ma mieć charakter jednostki podstawowej.
– Uruchomienie bloku gazowo-parowego w należącej do spółki PGNiG TERMIKA SA Elektrociepłowni Żerań oznaczać będzie wzrost wydajności zakładu i wyraźne ograniczenie emisji zanieczyszczeń – przekazano w jednym z komunikatów spółki.
Powołanie do życia bloku gazowo-parowego na warszawskim Żeraniu oznacza wyłączenie z użytku dotychczasowo działających pięciu kotłów węglowych. PGNiG Termika podkreśla, że zmiana ta zapewni mieszkańcom stolicy dostęp do stabilnych dostaw energii produkowanej w kogeneracji.
- Emisyjność gazu ziemnego jest znacznie niższa niż węgla kamiennego czy brunatnego. Zastąpienie węgla przez gaz ziemny w całej polskiej gospodarce dałoby możliwość zmniejszenia rocznych krajowych emisji CO2 o ok. 100 mln ton, czyli 1/3 obecnych emisji - przekazała firma. - Elektrociepłownia Żerań jest drugim po Elektrociepłowni Siekierki zakładem dostarczającym dla mieszkańców stolicy najwięcej ciepła. Przekierowanie tej jednostki na bardziej ekologiczne źródła energii jest kluczowe dla warszawskiego sektora ciepłowniczego - wyjaśniono.

Dziennikarz
