Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Inspektoracie Ochrony Wybrzeża Urząd Morski w Gdyni
Zespoły kogeneracyjne zasilane paliwami gazowymi Horus Energia

Elektromobilność w parze z zarządzaniem enregią

a+a-    Powrót       07 marca 2019       Transport   

APA Group uruchamia w Gliwicach stację ładowania pojazdów elektrycznych Elvi. Przedstawiciele firmy przekonują, że niedługo podobne stacje pojawią się m.in. w domach jednorodzinnych.

- Inteligentna stacja ładowania pojazdów znajdzie bardzo szerokie zastosowanie w codziennym życiu zawodowym i prywatnym. Prostota we wdrożeniu i modularność systemu spowodują, że już niedługo system ten mieszkańcy spotkają w domkach jednorodzinnych, nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych, parkingach hotelowych, biurowcach i apartamentowcach - wskazuje APA Group.

Stacja, której oficjalne otwarcie zaplanowano na czwartek, powstała na terenie gliwickiego tzw. showroomu technologicznego APA Black House (pol. Czarny dom). - Pokazujemy ludziom technologie, które ułatwiają codzienne życie. Budowa „Czarnego domu” nigdy nie zostanie skończona, ma bowiem nadążać za technologią, dostosowywać się do aktualnych trendów i ponad wszystko wchodzić w interakcję z użytkownikiem. Kolejnym krokiem, który robimy, jest stworzenie stacji ładowania pojazdów - wyjaśnia twórca i prezes APA Group Artur Pollak.

Optymalizacja zużycia energii w budynku to duże oszczędności

Gliwicka stacja Elvi to inicjatywa podjęta wspólnie z firmą Immari - producentem urządzeń z obszaru elektromobilności, świadczącym również usługi w zakresie projektowania, montażu oraz serwisu stacji ładujących. Stacja jest sprzężona z inteligentną platformą optymalizacji energii i zarządzania (iPOE). System analizuje pod względem technicznym wybrany punkt (może to być budynek, fabryka, stacja ładująca), zbiera kompleksowe dane na temat zużycia prądu i gromadzi je w chmurze internetowej. Po stosownej analizie wskazuje słabe punkty w zarządzaniu energią i optymalizowaniu kosztów. Już po pierwszej analizie oszczędności na fakturach za prąd mogą sięgnąć nawet 30 proc. - oceniają autorzy tego rozwiązania.

Podczas czwartkowego otwarcia stacji zaplanowano m.in. prezentacje i dyskusje - będzie można np. dowiedzieć się, jak właściwe zarządzanie energią może poprawić jakość życia mieszkańców. - Mądre zarządzanie prądem działa w ten sposób, aby go używać tylko tam i tylko w tym momencie, w którym realnie jest potrzebny - wskazał Adam Moszyński z APA Group. - Dla pojedynczej osoby pozostawienie ładowarki w gniazdku nie zwiększy znacząco rachunku, jednak patrząc w skali makro, 100 tys. ludzi - wygeneruje olbrzymią i niepotrzebną stratę. W sferze biznesowej złe zarządzanie energią przez zakład produkcyjny może spowodować dodatkowe wycięcie 5 tys. hektarów lasu - dodał. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gdańsk: Straż Miejska otrzymała dwa elektryczne radiowozy (02 lipca 2020)Spotkanie Polsko-Niemieckiej Platformy ds. Elektromobilności (18 czerwca 2020)Od 26 czerwca nabór wniosków w trzech nowych programach dotyczących elektromobilności (17 czerwca 2020)Fundusz Niskoemisyjnego Transportu zostanie zlikwidowany? Jest projekt ustawy (16 czerwca 2020)Demokracja energetyczna i oddolne budowanie bezpieczeństwa energetycznego niedostrzeżone w KPEiK. Część 2 (12 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony