Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. przygotowania dokumentacji projektowej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
System M - kompaktowe pompy ciepła nowej generacji firmy Glen Dimplex Polska

Elektromobilność w parze z zarządzaniem enregią

a+a-    Powrót       07 marca 2019       Transport   

APA Group uruchamia w Gliwicach stację ładowania pojazdów elektrycznych Elvi. Przedstawiciele firmy przekonują, że niedługo podobne stacje pojawią się m.in. w domach jednorodzinnych.

- Inteligentna stacja ładowania pojazdów znajdzie bardzo szerokie zastosowanie w codziennym życiu zawodowym i prywatnym. Prostota we wdrożeniu i modularność systemu spowodują, że już niedługo system ten mieszkańcy spotkają w domkach jednorodzinnych, nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych, parkingach hotelowych, biurowcach i apartamentowcach - wskazuje APA Group.

Stacja, której oficjalne otwarcie zaplanowano na czwartek, powstała na terenie gliwickiego tzw. showroomu technologicznego APA Black House (pol. Czarny dom). - Pokazujemy ludziom technologie, które ułatwiają codzienne życie. Budowa „Czarnego domu” nigdy nie zostanie skończona, ma bowiem nadążać za technologią, dostosowywać się do aktualnych trendów i ponad wszystko wchodzić w interakcję z użytkownikiem. Kolejnym krokiem, który robimy, jest stworzenie stacji ładowania pojazdów - wyjaśnia twórca i prezes APA Group Artur Pollak.

Optymalizacja zużycia energii w budynku to duże oszczędności

Gliwicka stacja Elvi to inicjatywa podjęta wspólnie z firmą Immari - producentem urządzeń z obszaru elektromobilności, świadczącym również usługi w zakresie projektowania, montażu oraz serwisu stacji ładujących. Stacja jest sprzężona z inteligentną platformą optymalizacji energii i zarządzania (iPOE). System analizuje pod względem technicznym wybrany punkt (może to być budynek, fabryka, stacja ładująca), zbiera kompleksowe dane na temat zużycia prądu i gromadzi je w chmurze internetowej. Po stosownej analizie wskazuje słabe punkty w zarządzaniu energią i optymalizowaniu kosztów. Już po pierwszej analizie oszczędności na fakturach za prąd mogą sięgnąć nawet 30 proc. - oceniają autorzy tego rozwiązania.

Podczas czwartkowego otwarcia stacji zaplanowano m.in. prezentacje i dyskusje - będzie można np. dowiedzieć się, jak właściwe zarządzanie energią może poprawić jakość życia mieszkańców. - Mądre zarządzanie prądem działa w ten sposób, aby go używać tylko tam i tylko w tym momencie, w którym realnie jest potrzebny - wskazał Adam Moszyński z APA Group. - Dla pojedynczej osoby pozostawienie ładowarki w gniazdku nie zwiększy znacząco rachunku, jednak patrząc w skali makro, 100 tys. ludzi - wygeneruje olbrzymią i niepotrzebną stratę. W sferze biznesowej złe zarządzanie energią przez zakład produkcyjny może spowodować dodatkowe wycięcie 5 tys. hektarów lasu - dodał. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ile pojazdów elektrycznych jeździ po polskich drogach? (21 maja 2019)Konsultacje rozporządzenia o mocy przyłączeniowej dla stanowisk postojowych (20 maja 2019)Trwają testy elektrycznego mikrobusa (17 maja 2019)Realizacja Porozumienia paryskiego głównym tematem X Petersberskiego Dialogu Klimatycznego (15 maja 2019)Dziewięć start-upów zyska wsparcie w pierwszej edycji Elektro ScaleUp. Jakie są ich pomysły? (10 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony