
- Polskie miasta dzisiaj są liderami europejskimi w zakresie elektromobilności. Sprzyja temu dobra strategia miast, ale też wysokie dofinasowanie ze środków unijnych – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Według niego podpisana deklaracja dotyczy nie tylko miast, ale też innych interesariuszy rozwoju tej branży, w tym firm z nią związanych. - Deklaracja stanowi swego rodzaju zobowiązanie, że będziemy w zakresie elektromobilności robić i więcej, i szybciej – podkreślił Krzysztof Żuk.
Tempo rozwoju elektromobilności w Polsce znacznie zwiększyło się w ostatnich latach. Jest to efektem strategii przyjętej przez Unię Europejską oraz zmian w polskim prawodawstwie, które nakłada na samorządy limity wykorzystania pojazdów zeroemisyjnych w transporcie publicznym.
5 proc. w 2021 roku
Udział e-busów we flocie (dotyczy gmin powyżej 50 tys. mieszkańców) ma wynieść w 2021 r. co najmniej 5 proc., w 2022 r. -10 proc., a w 2028 - 30 proc. To właśnie Lublin jest miastem, które obecnie spełnia wyznaczony 5-procentowy wskaźnik, a jak obiecuje prezydent miasta za 2 lata parametr ten zostanie podwojony.
Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, poinformował, że obecnie w naszym kraju jest użytkowanych 198 elektrycznych autobusów, a kolejne 300 znajduje się w produkcji. - Oznacza to, że wkrótce po polskich drogach będzie jeździło 500 e-busów – powiedział Mazur. - Życzymy sobie, abyśmy stali się też liderem w zeroemisyjnych pojazdach osobowych. Na razie jest to 6300 zarejestrowanych aut, a my myślimy o dziesiątkach, stekach tysięcy a nawet milionach – dodał. Uzupełnił, że Kongres został zorganizowany m.in. po to, by czas dojścia do takich liczb był odpowiednio krótki. Uczestnicy Kongresu podkreślali też, że rozwój elektromobilności ma służyć poprawie jakości życia mieszkańców miast, poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.
Deklaracja Miast na rzecz rozwoju Elektromobilności została podpisana m.in. przez prezydentów i wiceprezydentów Wrocławia, Częstochowy, Kielc, Białej Podlaskiej, Lublina, Słupska, Warszawy, Wałbrzycha, Sosnowca, Wejherowa, Olsztyna, Krakowa, Piekar Śląskich, Ełku, Świętochłowic, Zielonej Góry, Suwałk, Nowego Sącza, Tczewa, Tarnowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Puław, Ełku, Sosnowca, Torunia, Krosna i Kędzierzyna Koźla.
Źródło: PAP/Centrum Prasowe PAP
