Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Elektrownia Turów odbuduje elektrownię wodną na rzece Witka

a+a-    Powrót       06 czerwca 2019       Energia   

Dwa nowe hydrogeneratory o mocy ok. 1 MW zainstaluje na odbudowanej zaporze na rzece Witka w Niedowie elektrownia Turów, jeden z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jak podkreślił prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Robert Ostrowski, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, nowe turbozespoły o łącznej mocy ok. 1 MW, które będą produkowały energię elektryczną z wody, dostarczą do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego 20 proc. więcej energii wytworzonej z odnawialnych źródeł, niż te sprzed 2010 roku.

Nowe hydrogeneratory zastąpią stare uszkodzone w wyniku powodzi w 2010 roku i przywrócą zdolność produkcyjną elektrowni wodnej. Turbozespoły Francisa zostaną wymienione na nowe turbiny Kaplana o innej konstrukcji, dostosowanej do aktualnych warunków hydrologicznych rzeki – wskazano w komunikacie.

Zapora w Niedowie odbudowana została po powodzi w celu przywrócenia dostaw wody technologicznej do elektrowni. Obecny obiekt jest w stanie przyjąć znacznie większe przepływy wody, niż poprzednia konstrukcja zapory. Zbiornik Niedów, nad którym znajduje się zapora, zbudowano 60 lat temu na potrzeby chłodzenia elektrowni Turów.

Odbudowa elektrowni jest realizowana w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii, do którego należy turoszowski kompleks energetyczny. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ewa Palarczyk nową prezes spółki Tauron Ekoenergia (06 czerwca 2019)Susza skrada się powoli (01 kwietnia 2019)KE ma zastrzeżenia do polskiej energetyki wodnej (12 marca 2019)Rozpoczęły się przygotowania do budowy stopnia wodnego Ścinawa na Odrze (05 marca 2019)Powstanie Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii (18 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych