Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Elektrownia Turów odbuduje elektrownię wodną na rzece Witka

a+a-    Powrót       06 czerwca 2019       Energia   

Dwa nowe hydrogeneratory o mocy ok. 1 MW zainstaluje na odbudowanej zaporze na rzece Witka w Niedowie elektrownia Turów, jeden z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jak podkreślił prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Robert Ostrowski, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, nowe turbozespoły o łącznej mocy ok. 1 MW, które będą produkowały energię elektryczną z wody, dostarczą do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego 20 proc. więcej energii wytworzonej z odnawialnych źródeł, niż te sprzed 2010 roku.

Nowe hydrogeneratory zastąpią stare uszkodzone w wyniku powodzi w 2010 roku i przywrócą zdolność produkcyjną elektrowni wodnej. Turbozespoły Francisa zostaną wymienione na nowe turbiny Kaplana o innej konstrukcji, dostosowanej do aktualnych warunków hydrologicznych rzeki – wskazano w komunikacie.

Zapora w Niedowie odbudowana została po powodzi w celu przywrócenia dostaw wody technologicznej do elektrowni. Obecny obiekt jest w stanie przyjąć znacznie większe przepływy wody, niż poprzednia konstrukcja zapory. Zbiornik Niedów, nad którym znajduje się zapora, zbudowano 60 lat temu na potrzeby chłodzenia elektrowni Turów.

Odbudowa elektrowni jest realizowana w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii, do którego należy turoszowski kompleks energetyczny. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jest postępowanie administracyjne w sprawie katastrofy ekologicznej w Dolinie Słupi (29 czerwca 2020)Zagłada ryb to efekt uboczny pracy elektrowni z otwartym systemem chłodzenia (23 czerwca 2020)Komitet do Spraw Europejskich przyjął polski Plan wdrażania reform rynku energii elektrycznej (21 maja 2020)Nowe nabory na wsparcie dla geotermii i energetyki wodnej (21 maja 2020)PKN Orlen wycofuje się z węglowej Ostrołęki C. Zrealizuje inwestycję, jeśli będzie to gaz (20 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony