Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Emilewicz: firmy z sektora odzysku pierwiastków ziem rzadkich zainteresowane udziałem w konsorcjum bateryjnym

a+a-    Powrót       19 marca 2019       Zrównoważony rozwój   

Polskie firmy m.in. z sektora odzysku pierwiastków ziem rzadkich są zainteresowane dołączeniem do konsorcjum bateryjnego, tworzonego wspólnie z naszymi niemieckimi i francuskimi partnerami - powiedziała w poniedziałek PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Chodzi o powołanie konsorcjum do produkcji ogniw bateryjnych w Europie.

Szefowa MPiT, która uczestniczyła w Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym w Berlinie, podkreśliła, że współpraca w ramach tworzenia konsorcjum jest jednym z priorytetów, na które wskazano w ramach podpisanej w poniedziałek polsko-niemieckiej deklaracji dot. strategii polityki przemysłowej.

- Minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier zapowiedział, że w przypadku Niemiec jest kilkanaście podmiotów gospodarczych: od dużego sektora motoryzacyjnego po branżę chemiczną [które miałyby wejść do konsorcjum - PAP]. Zapowiedziałam otwartość na współpracę z polskimi konsorcjami, firmami (...) zwłaszcza w dziedzinie recyclingu bateryjnego - podkreśliła Emilewicz.

Altmaier zadeklarował w poniedziałek, że na wsparcie niemieckich konsorcjów zostanie wyasygnowany 1 mld euro. Jak zaznaczyła szefowa MPiT, projekt, który zadeklarował minister Altmaier nie wiąże się wprost ze środkami UE. - Mówimy o środkach budżetowych niemieckich - podkreśliła Emilewicz.

- Nasze przedsięwzięcie także w pierwszym kroku ma być finansowane z pieniędzy budżetowych - z funduszu transportu niskoemisyjnego, uruchomionego na początku tego roku za sprawą ustawy ubiegłorocznej. A zatem to dobry przedśpiew do tego, co może się wydarzyć, dzięki wsparciu dodatkowymi środkami z Komisji Europejskiej - powiedziała. Zaznaczyła, że jest to jednak "długi proces", rozpisany na "dobrych kilka lat".

- Następny krok to krok z naszej strony, jeśli chodzi o deklaracje finansowe, skierowany i do przemysłu, i świata nauki (...). Do końca marca ogłosimy wysokość środków, a później będziemy zapraszać do współpracy - powiedziała.

Emilewicz podkreśliła, że są polskie firmy zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu. - W sektorze odzysku pierwiastków ziem rzadkich, np. litu, mamy już kompetencje przemysłowe i są firmy, które chcą w takim konsorcjum wziąć udział - powiedziała.

Szefowa resortu przedsiębiorczości wskazała, że podczas poniedziałkowego forum rozmawiała też o zwiększeniu partnerskich relacji między naszymi krajami - zwłaszcza w dziedzinie badawczo-rozwojowej. Przypomniała, że Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, a my siódmym partnerem dla Niemiec. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kto w Polsce pracuje nad technologią blockchain? (19 kwietnia 2019)Na ile pompy ciepła wpływają na środowisko? (08 kwietnia 2019)Masz pomysł? Od 1 kwietnia ruszył nowy nabór startupów energetycznych (08 kwietnia 2019)Śląskie będzie największym beneficjentem Coal Regions in Transition (04 kwietnia 2019)Na Podkarpaciu powstanie fabryka modułów fotowoltaicznych (02 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony