Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Emilewicz: firmy z sektora odzysku pierwiastków ziem rzadkich zainteresowane udziałem w konsorcjum bateryjnym

a+a-    Powrót       19 marca 2019       Zrównoważony rozwój   

Polskie firmy m.in. z sektora odzysku pierwiastków ziem rzadkich są zainteresowane dołączeniem do konsorcjum bateryjnego, tworzonego wspólnie z naszymi niemieckimi i francuskimi partnerami - powiedziała w poniedziałek PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Chodzi o powołanie konsorcjum do produkcji ogniw bateryjnych w Europie.

Szefowa MPiT, która uczestniczyła w Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym w Berlinie, podkreśliła, że współpraca w ramach tworzenia konsorcjum jest jednym z priorytetów, na które wskazano w ramach podpisanej w poniedziałek polsko-niemieckiej deklaracji dot. strategii polityki przemysłowej.

- Minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier zapowiedział, że w przypadku Niemiec jest kilkanaście podmiotów gospodarczych: od dużego sektora motoryzacyjnego po branżę chemiczną [które miałyby wejść do konsorcjum - PAP]. Zapowiedziałam otwartość na współpracę z polskimi konsorcjami, firmami (...) zwłaszcza w dziedzinie recyclingu bateryjnego - podkreśliła Emilewicz.

Altmaier zadeklarował w poniedziałek, że na wsparcie niemieckich konsorcjów zostanie wyasygnowany 1 mld euro. Jak zaznaczyła szefowa MPiT, projekt, który zadeklarował minister Altmaier nie wiąże się wprost ze środkami UE. - Mówimy o środkach budżetowych niemieckich - podkreśliła Emilewicz.

- Nasze przedsięwzięcie także w pierwszym kroku ma być finansowane z pieniędzy budżetowych - z funduszu transportu niskoemisyjnego, uruchomionego na początku tego roku za sprawą ustawy ubiegłorocznej. A zatem to dobry przedśpiew do tego, co może się wydarzyć, dzięki wsparciu dodatkowymi środkami z Komisji Europejskiej - powiedziała. Zaznaczyła, że jest to jednak "długi proces", rozpisany na "dobrych kilka lat".

- Następny krok to krok z naszej strony, jeśli chodzi o deklaracje finansowe, skierowany i do przemysłu, i świata nauki (...). Do końca marca ogłosimy wysokość środków, a później będziemy zapraszać do współpracy - powiedziała.

Emilewicz podkreśliła, że są polskie firmy zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu. - W sektorze odzysku pierwiastków ziem rzadkich, np. litu, mamy już kompetencje przemysłowe i są firmy, które chcą w takim konsorcjum wziąć udział - powiedziała.

Szefowa resortu przedsiębiorczości wskazała, że podczas poniedziałkowego forum rozmawiała też o zwiększeniu partnerskich relacji między naszymi krajami - zwłaszcza w dziedzinie badawczo-rozwojowej. Przypomniała, że Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, a my siódmym partnerem dla Niemiec. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Bolonii biologiczna walka z komarami tygrysimi (17 czerwca 2019)Krakowskie lotnisko planuje wprowadzić innowacyjną technologię oczyszczania wód opadowych (13 czerwca 2019)Nierównomierny dopływ ścieków? Jest rozwiązanie (11 czerwca 2019)Poligon badawczy dla indywidualnych systemów oczyszczalni ścieków (01 czerwca 2019)Bill Gates pomoże wypełnić obietnice pakietu „Czysta Energia dla Wszystkich Europejczyków” (30 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych