Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pompy ciepła powietrze/woda LA S-TU, LA S-TUR - do grzania i chłodzenia firmy Glen Dimplex Polska
Pożyczka Termomodernizacyjna dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych firmy Alior Bank

Emilewicz: zaczynamy prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów

a+a-    Powrót       19 lutego 2019       Energia   

We wtorek międzyresortowy zespół zaczynie prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów - powiedziała w poniedziałek PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Minister zaznaczyła, że nowelizacja ustawy o OZE pozwoli na rozwój rynku prosumentów. Dzisiaj - jak zaznaczyła - prosumentem może być tylko osoba fizyczna; po nowelizacji prosumentami będą mogły zostać również małe i średnie firmy, a także jednostki samorządu terytorialnego.

Jedno okienko dla prosumentów

Uproszczeniu i skróceniu ma ulec także procedura uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń, montażu liczników i podłączenia do sieci. - Obecnie trwa to bardzo długo, a my chcielibyśmy skrócić cały proces do sześćdziesięciu dni – powiedziała. Emilewicz zaznaczyła, że po nowelizacji klient, który zechce zostać prosumentem, będzie mógł przyjść do "jednego okienka", w którym uzyska wszelkie potrzebne informacje i załatwi wszystkie formalności. Dodała, że aby ten proces usprawnić, potrzebne są rozmowy z firmami dystrybucyjnymi, które decydują o podłączeniu do sieci.

Wskazała też, że konieczny będzie też system wsparcia finansowego prosumentów. Jego źródłem - jak mówiła - mają być preferencyjne kredyty, które będzie można spłacać ze sprzedawanej do sieci wyprodukowanej przez prosumenta nadwyżki prądu. Będą one jednak - jak mówiła - do "udźwignięcia" przez przeciętnego prosumenta, bo system paneli fotowoltaicznych dla domu o powierzchni 127 mkw. to wydatek rzędu 25-31 tys. zł. - To jest bardzo interesujące rozwiązanie także z perspektywy budżetu państwa, bo nie wiąże się dużymi kosztami - zaznaczyła. - Będziemy musieli się jeszcze zastanowić nad rodzajem dofinansowania dla jednostek samorządu terytorialnego, ale gospodarstwa i firmy powinny obciążenie kredytem udźwignąć - powiedziała.

OZE w lesingu

Emilewicz zaznaczyła, że trwają rozmowy z bankami nad umożliwieniem firmom brania urządzeń OZE w leasing. - Średni koszt takiego systemu dla przedsiębiorców to 110 - 150 tys. zł, czyli mniej więcej tyle, ile firmy wydają na leasing samochodu - zaznaczyła. Zapytana, kiedy planowane rozwiązania mają wejść w życie, Emilewicz powiedziała, że "nawet w połowie roku".

Na 2030 r. Polska przewiduje możliwość osiągnięcia ogólnego celu w zakresie OZE na poziomie 21 proc. To wymaga "ogromnego zaangażowania i zdecydowanych działań we wszystkich rozpatrywanych sektorach: elektroenergetycznym, ciepłowniczym i transportowym" - napisano w projekcie Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, opracowanego przez Ministerstwo Energii. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nawet 80 proc. energii z instalacji prosumenckich dławione przez operatorów (24 września 2019)Małymi krokami do wielkich zmian w energetyce (17 września 2019)MPiT chce uwolnić potencjał prosumentów. Który wariant wybierze? (16 września 2019)Dzisiaj wystartował „Mój Prąd” (30 sierpnia 2019) Pod Wrocławiem powstała elektrownia słoneczna o mocy blisko 500 KW (07 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony