Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik Projektów Europejskich WiseEuropa
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Energia Plus w szybkiej ścieżce, czyli bez konsultacji społecznych

a+a-    Powrót       17 maja 2019       Energia   

Resort przedsiębiorczości i technologii nie przewiduje konsultacji społecznych wyczekiwanego Programu Energia Plus. Podczas wczorajszego III ogólnopolskiego Kongresu Energetyki Obywatelskiej „Transformacja energetyczna Polski – czas przełomu” minister Jadwiga Emilewicz wyjaśniła powody podjęcia takiej decyzji.

Generalnie założenia Programu są powszechnie pozytywnie odbierane. Dr Jan Rącza, prezes Alternator sp. z oo., stwierdził, że z tego, co wiemy, planowany Program Energia Plus będzie odpowiadał na potrzeby małych i średnich przedsiębiorców, którzy dotkliwie odczuwają wzrost cen energii elektrycznej. Propozycję, by rozszerzyć definicję prosumenta na przedsiębiorstwa, dr Rączka uznał za bardzo wartościową. - Program będzie, w mojej opinii, wspierał głównie elektrownie słoneczne w kategorii do 50 kW. Szacuję, że w ciągu 5 lat może powstać 200 tys. takich instalacji, czyli moglibyśmy zyskać wtedy od 8 do 10 MW w sektorze – dodał.

Zapowiedzi brzmią dobrze, ale jakie konkretnie będą zapisy?

Mecenas Marek Tarka, doradca Ministra Przedsiębiorczości i Technologii ds. Programu Energia Plus, przedstawił ogólną koncepcję programu. Jednak ze względu na to, że projekt jeszcze nie został upubliczniony, nie czuł się upoważniony do wchodzenia w szczegóły. Dodał, że prawdopodobnie we wtorek w przyszłym tygodniu projekt trafi na Komitet Stały Rady Ministrów (jak przyznał, „o czym wie z doniesień prasowych”).

Podczas debaty dr Jan Rączka zadał pytanie, które wywołało burzliwą dyskusję: czy i kiedy odbędą się konsultacje społeczne? Odpowiedź brzmi: konsultacji nie będzie.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że zdecydowano się w tym przypadku na szybką ścieżkę z uwagi na długo oczekiwane i powszechnie akceptowane społecznie zmiany, jakie Program Energia Plus proponuje. Zawiłości procesu legislacyjnego w tym wypadku przypominają prawdziwe meandry. - Chcemy iść co najmniej w kilku taktach. Pierwszy to rozszerzenie statusu prosumenta i delegacja do rozporządzenia w zakresie zasad rozliczania prosumentów. I te zmiany dołożyliśmy do procedowanej ustawy o OZE, która wprowadza system aukcyjny. Była ona konsultowana w pełnej ścieżce. Zawsze mamy dylemat między skutecznością a efektywnością działania – tłumaczyła minister Emilewicz w odpowiedzi na pytania o brak konsultacji społecznych w tak ważnej sprawie.

Wyjaśnienia minister Emilewicz nie przekonały jednak wszystkich uczestników spotkania. - Z punktu widzenia kształtowania postaw obywatelskich i relacji władzy do obywatela rezygnacja z konsultacji społecznych jest nie do zaakceptowania – wyraził swoją opinię dr Rączka.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pod Wrocławiem powstała elektrownia słoneczna o mocy blisko 500 KW (07 sierpnia 2019)Emilewicz: od przyszłej kadencji rządu prosumentem mają być też wspólnoty mieszkaniowe (29 lipca 2019)Będzie 1 mld zł do wzięcia w programie „Mój prąd”, ale jeszcze nie wiadomo kiedy (24 lipca 2019)Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE (26 czerwca 2019)Pakiet prosumencki czeka na rozpatrzenie przez rząd (06 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony