Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
22.01.2021 22 stycznia 2021

Sejmowa komisja nie chce złagodzenia ustawy odległościowej

Sejmowa komisja infrastruktury zarekomendowała w czwartek odrzucenie w całości poselskiego projektu łagodzącego zapisy ustawy o zakazie budowy wiatraków w pobliżu zabudowań poprzez wydłużenie okresu możliwości uzyskania warunków zabudowy.

   Powrót       14 lutego 2020       Energia   

Obowiązująca od lipca 2016 r. tzw. ustawa odległościowa zakazuje nie tylko budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości od budynków i niektórych form ochrony przyrody, ale też w praktyce nie zezwala na budowę budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących wiatraków. Ustawa z 2016 r. przewidywała 3-letni okres przejściowy na możliwość uzyskania warunków zabudowy (WZ) w strefie ochronnej istniejących wiatraków. Termin ten skończył się w lipcu 2019 r.

W ostatnim czasie o zniesienie tzw. reguły 10H apelował m.in. Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Więcej na ten temat tutaj.

Zgłoszony przez posłów PSL i Kukiz'15 projekt przewiduje wydłużenie z 3 do 6 lat tego okresu, co oznaczałoby możliwość uzyskania WZ do lipca 2022 r. Poseł Jarosław Sachajko z klubu PSL-Kukiz'15 argumentował, że w gminach ciągle jest wiele wniosków o decyzję WZ w pobliżu wiatraków. Podał przykład Tomaszowa Lubelskiego, gdzie - według niego - takich wniosków jest ok. 100. Zmianę popiera Związek Powiatów Polskich - zaznaczył. Wnioskodawcy podkreślali, że obecne przepisy w praktyce wyłączają z zabudowy duże obszary gmin, w których działa energetyka wiatrowa.

Czytaj też: W Polsce dobrze wieje, ale bez stabilnych regulacji nie będzie inwestycji

Dyrektor departamentu energetyki odnawialnej i rozproszonej w ministerstwie aktywów Piotr Czopek oświadczył, że oficjalnego stanowiska rządu wobec tego projektu jeszcze nie ma, ale resort patrzy na ten projekt "nieprzychylnie", mimo że dostrzega problem związany z lokowaniem zabudowy mieszkaniowej na terenach wokół istniejących elektrowni wiatrowych. Projekt sprowadza się jednak do wyjęcia spod reżimu ustawy kolejnych przypadków, co może grozić protestami społecznymi - dowodził dyrektor.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu w głosowaniu przeszedł stosunkiem 15 głosów do 9. W związku z tym komisja będzie rekomendowała Sejmowi odrzucenie projektu w całości.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PGE, Enea i TAURON planują wspólnie rozwijać morskie farmy wiatrowe (20 stycznia 2021)Piotr Czopek dyrektorem w PSEW (15 stycznia 2021)Jak ważna będzie ochrona środowiska dla kontrolerów NIK w 2021 r.? (07 stycznia 2021)Energia odnawialna tańsza od prądu z tradycyjnych elektrowni (23 listopada 2020)EBI i LBBW finansują budowę czterech farm wiatrowych w rejonie Poznania (23 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony