Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Program Płatnych Praktyk Letnich SUEZ Polska Sp. z o.o.
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

„Twistron harvester” – energia z węglowych nanorurek

a+a-    Powrót       08 marca 2019       Energia   

Jedno z najbardziej niezwykłych źródeł energii elektrycznej, wykorzystujące zadziwiające właściwości węglowych nanorurek opracował międzynarodowy zespół naukowców, m.in. z uniwersytetów w Dallas w Teksasie i Hanyang w Korei Płd.

Naukowcy opracowali nanorurkową przędzę, która zanurzona w elektrolicie oraz mechanicznie rozciągana lub skręcana generuje przy każdym odkształceniu energię, którą można zebrać (stąd nazwa „harvester” – kombajn) w postaci prądu elektrycznego. Przędza odkształcana 30 razy na sekundę może dostarczać mocy rzędu 250 W na kilogram. W trakcie eksperymentów przędza o masie mniejszej od muchy była w stanie dostarczyć za każdym rozciągnięciem energię, wystarczającą do zaświecenia się diody LED.

Pełna treść artykułu dostępna na portalu Trendy w Energetyce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Co łączy wodociągi w Polsce i Dubaju? Technologia smart (23 maja 2019)Przepis na start-upowy sukces (22 maja 2019)Trwają testy elektrycznego mikrobusa (17 maja 2019)Rząd przyjął projekt tzw. megaustawy ułatwiającej wprowadzenie 5G (15 maja 2019)Dziewięć start-upów zyska wsparcie w pierwszej edycji Elektro ScaleUp. Jakie są ich pomysły? (10 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony