Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. regulacji działalności przedsiębiorstw sektora gazowego Urząd Regulacji Energetyki
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

„Twistron harvester” – energia z węglowych nanorurek

a+a-    Powrót       08 marca 2019       Energia   

Jedno z najbardziej niezwykłych źródeł energii elektrycznej, wykorzystujące zadziwiające właściwości węglowych nanorurek opracował międzynarodowy zespół naukowców, m.in. z uniwersytetów w Dallas w Teksasie i Hanyang w Korei Płd.

Naukowcy opracowali nanorurkową przędzę, która zanurzona w elektrolicie oraz mechanicznie rozciągana lub skręcana generuje przy każdym odkształceniu energię, którą można zebrać (stąd nazwa „harvester” – kombajn) w postaci prądu elektrycznego. Przędza odkształcana 30 razy na sekundę może dostarczać mocy rzędu 250 W na kilogram. W trakcie eksperymentów przędza o masie mniejszej od muchy była w stanie dostarczyć za każdym rozciągnięciem energię, wystarczającą do zaświecenia się diody LED.

Pełna treść artykułu dostępna na portalu Trendy w Energetyce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Fabryka rdzeni silników elektrycznych powstanie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (20 marca 2019)Centrum Badawcze PAN rozpoczyna współpracę z PGE w obszarze OZE (20 marca 2019)Emilewicz: firmy z sektora odzysku pierwiastków ziem rzadkich zainteresowane udziałem w konsorcjum bateryjnym (19 marca 2019)ElectroMobility Poland: przed 2023 r. ruszy produkcja polskich samochodów elektrycznych (18 marca 2019)Konsultacje publiczne Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi (15 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony