
© joyfotoliakid
W ostatnim czasie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) opublikował
- Na ceny uprawnień w grudniu 2021 r. największy wpływ miały ceny gazu, które od dłuższego czasu znajdują się w tendencji wzrostowej, po tym jak zaczęło brakować tego surowca w europejskich magazynach oraz z uwagi na okres zimowy - wskazali autorzy raportu.
Aukcje uprawnień EUA. Sytuacja na giełdach w grudniu
- Średnia ważona cena EUA z 23 transakcyjnych dni grudnia wyniosła 80,43 euro/EUA. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 126,2 mln - stwierdzono w raporcie.
Warto przy tym dodać, że w grudniu 2021 r. w ramach rynku pierwotnego przeprowadzono czternaście aukcji dla uprawnień do emisji CO2 (na giełdzie EEX sprzedano ok. 31,8 mln EUA). W tym samym czasie w Polsce zostały przeprowadzone trzy tego typu aukcje (na giełdzie EEX sprzedano w sumie 6,207 mln uprawnień EUA).
- Przychód do polskiego budżetu ze wszystkich grudniowych aukcji polskich uprawnień EUA wyniósł ponad 503 mln euro. Polskie aukcje cieszyły się stosunkowo dużym zainteresowaniem kupujących, na co wskazuje liczba biorących udział w aukcji podmiotów (średnio 20 podmiotów), natomiast na stosunkowo niskim poziomie pozostawały zgłoszone wolumeny, na które opiewały oferty – współczynnik podaży do popytu (cover ratio) wyniósł średnio 1,3 - wyjaśnia w raporcie KOBiZE.
KOBiZE podsumowuje 2021 r. na rynku EUA
Raport KOBiZE nie pozostawia wątpliwości - najbardziej uderzającą cechą rynku uprawnień do emisji CO2 w minionym roku była zmienność cen. Wskazano, że zakres cen między minimum a maksimum dochodził nawet do 18,5 euro w listopadzie (tj. 28 proc. średniej arytmetycznej dla tego miesiąca). W 2021 r. za najspokojniejszy miesiąc pod względem zmienności cen uznano wrzesień.
- Wysoka zmienność cen może świadczyć o dużej nieprzewidywalności tego rynku, w szczególności w kontekście zakupu uprawnień przez instalacje funkcjonujące w ramach systemu EU ETS - stwierdzono.
Czytaj: Emisje gazów cieplarnianych w Polsce – status quo według KOBiZE

Dziennikarz