Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz ds. udostępniania informacji o jakości powietrza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

Europejczycy nieinformowani o skali przemysłowych emisji

a+a-    Powrót       06 listopada 2017       Powietrze i klimat   

Państwa członkowskie UE nie informują swoich obywateli ani o emisjach zanieczyszczeń dużych zakładów przemysłowych, ani o udzielanych im zezwoleniach. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu EEB. Braki dotyczą nawet minimalnych wymagań prawnych.

Według opracowania pt. ”Burning: the evidence”, opublikowanego przez European Environmental Bureau (EEB) w październiku 2017 roku, większość krajów UE nie zapewnia swoim obywatelom szerokiego dostępu do informacji o zanieczyszczeniach przemysłowych, natomiast informacje, które są dostępne, charakteryzują się ogromną rozbieżnością zarówno pod względem jakości, jak i ilości. Przeprowadzone badania nawiązują do unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych i obejmują warunki wydawania pozwoleń dla wszystkich głównych zakładów przemysłowych w UE, w tym elektrowni węglowych, dużych spalarni odpadów i urządzeń rolniczych. Analizie poddano 26 państw Unii Europejskiej oraz Norwegię.

Brak podstawowych informacji

Prawo europejskie nakłada na władze krajów członkowskich obowiązek publikowania online danych dotyczących zezwoleń na użytkowanie zakładów przemysłowych wraz z uzasadnieniem wydanego zezwolenia i innymi szczegółowymi informacjami. Tymczasem ponad połowie państw członkowskich UE nie udaje się skutecznie udostępniać w internecie kluczowych informacji o poziomach zanieczyszczeń produkowanych przez duże zakłady przemysłowe. Wiele z nich nie spełnia nawet minimalnych wymogów przejrzystości.

Tylko nieliczne państwa członkowskie poszły dalej i podzieliły się zarówno kwotami, jak i szczegółowymi danymi na temat ilości i rodzaju emitowanego zanieczyszczenia.

W Polsce braki w udostępnianiu informacji

Opracowanie wskazuje na pozytywną ocenę jakości stron internetowych zawierających informacje o zanieczyszczeniach w Norwegii i Irlandii. Prezentowane przez te państwa systemy autorzy badań ocenili jako najlepsze w Europie. Na wyróżnienie zasługuje także system stosowany w Bułgarii.

Problem pojawia się natomiast w takich krajach, jak Belgia, Cypr, Finlandia, Węgry, Luksemburg i Polska, gdzie w ogóle brakowało stron ze stosowanymi danymi. Niepełne informacje pojawiały się w m.in. w Austrii, Francji, Grecji, Niemczech, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii.

Pytanie o zaangażowanie

Raport EEB może skłonić obywateli Unii do zadania poważnych pytań dotyczących zaangażowania niektórych krajów w europejską ochronę środowiska oraz dbałość o zgodność z międzynarodowymi standardami informacyjnymi.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Coraz mniej starych pieców w Kielcach (14 listopada 2019)Co ma wspólnego smog w Rybniku ze smogiem w New Delhi? (07 listopada 2019)Kara więzienia (ku przestrodze) za nielegalne postępowanie z odpadami (04 listopada 2019)Jakość życia w toksycznym środowisku. Rzecz nie tylko o antybiotykach w (eko)żywności (31 października 2019)Prokuratura wszczęła śledztwo ws. pożaru odpadów tekstylnych w Bytomiu (30 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony