Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Grupa młodych aktywistów zaskarżyła 33 państwa do Strasburga

a+a-    Powrót       04 września 2020       Powietrze i klimat   

Sześcioosobowa grupa nastolatków z Portugalii zaskarżyła w czwartek 33 kraje, w tym Polskę, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu za rzekomy współudział rządów tych państw w ociepleniu klimatu.

Jak poinformowała jedna z pozywających Catarina Mota, w oskarżeniu zarzuca się pozwanym krajom, że poprzez swoją politykę “nieprzychylną klimatowi” doprowadziły do podniesienia się temperatury powietrza oraz pogorszenia warunków życia w Portugalii.

Grupa młodych Portugalczyków zarzuciła też pozwanym państwom, że przyczyniły się pośrednio do regularnie pustoszejących ich kraj pożarów lasów. - Boję się już na samą myśl, że fale upałów, które w ostatnim czasie odczuliśmy, to zaledwie początek. Nie mamy już wiele czasu, (...) aby zmusić rządy tych państw do należytej ochrony osób takich jak my - stwierdziła Mota.

Czytaj też: Dzieci nie ryby i swój głos mają

W pozwie portugalskie dzieci wskazały, że pochodzą zarówno z dystryktu Leiria, regularnie trawionego przez pożary, jak i z aglomeracji Lizbony, gdzie w 2018 r. temperatura powietrza osiągnęła rekordowy poziom 44 st. Celsjusza. Portugalski portal Sapo ujawnił, że w imieniu grupy młodych aktywistów pozew do sądu w Strasburgu złożyła pozarządowa międzynarodowa organizacja GLEN (Global Legal Action Network).

Czytaj też: Czy efekt cieplarniany powoduje burze? Ten w wydaniu MEN wywołał grad komentarzy

Wśród zaskarżonych państw jest Portugalia oraz 26 innych członków UE, w tym Polska. Dodatkowo portugalskie dzieci pozwały też Rosję, Szwajcarię, Ukrainę, Norwegię, Turcję oraz Wielką Brytanię. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chiny zadeklarowały neutralność klimatyczną do 2060 r. i umocniły swoją pozycję w wyścigu mocarstw (23 września 2020)Brytyjski rząd rozważa uznanie ruchu Extinction Rebelion za grupę przestępczą. Dlaczego? (07 września 2020)Jak na zielone inwestycje patrzy sektor MŚP? Przychylnie, ale musi się to opłacać (03 września 2020)Rusza czwarta edycja konkursu PRODUKT W OBIEGU (01 września 2020)Rusza I edycja programu stażowego "Klimat dla Przyszłości" (31 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony