Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Planista przestrzenny ds. OZE wpd Polska sp.zo.o.
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Nowa farma wiatrowa na zrekultywowanych terenach po kopalnii odkrywkowej węgla brunatnego

a+a-    Powrót       08 lipca 2020       Energia   

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Energa uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Obiekt o mocy 31 MW, z zakontraktowanym już odbiorem energii do 2034 r., powstał na zrekultywowanych terenach pokopalnianych w Przykonie w woj. wielkopolskim. – Szacujemy, że na 300 ha, na których powstała farma, można wybudować aktywa o łącznej mocy ok. 150 MW. Jedną z inwestycji, które bierzemy pod uwagę w tej lokalizacji jest farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 20 MW – mówi Jacek Goliński, prezes Zarządu Energi SA.

Roczna produkcja farmy szacowana na ok. 75 GWh

Inwestycja w Przykonie o mocy 31,05 MW składa się z 9 turbin o mocy 3,45 MW, a jej roczna produkcja szacowana jest na ok. 75 GWh. Wyprodukowana energia będzie w stanie zasilić ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Na początku tego roku Grupa Energa wygrała aukcję na dostarczenie 1,2 mln MWh w perspektywie roku 2034, co oznacza, że produkowana w tej lokalizacji zielona energia trafia już na rynek komercyjny.

Wzniesione wiatraki są jednymi z najwyższych w Polsce. Ich wysokość liczona do piasty turbiny wynosi 117 m, a długość łopat to 64 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość ok. 180 m nad poziomem terenu. Wraz z farmą zbudowano także niezbędną infrastrukturę w tym linie kablowe średniego napięcia o długości ok. 11 km, łączące wiatraki z GPZ Żuki, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stacja GPO.

Czytaj: Samorządy chciałyby znów decydować, gdzie budować wiatraki – jak niemieckie landy

Nowa farma powstała na terenach zrekultywowanych po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Gminie Przykona (pow. turecki), gdzie Grupa Energa planuje stworzenie Centrum OZE wykorzystującego różne technologie wytwarzania energii elektrycznej. W trakcie realizacji inwestycji w znacznym stopniu wykorzystano potencjał lokalny (np. beton z miejscowej wytwórni, kruszywo z kopalni żwiru, materiały z lokalnych hurtowni, usługi transportowe, geodezyjne i budowlane). Według szacunków inwestycja przyniesie budżetowi gminy Przykona dodatkowy wpływ w wysokości ok. 740 tys. zł. Pełne wykorzystanie potencjału tej lokalizacji podniosłoby roczne wpływy do budżetu gminy do poziomu ok. 4 mln zł rocznie.

Czytaj: Inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie: Polska na unijnym podium

W 2019 r. łączny udział OZE w miksie wytwórczym Grupy Energa wyniósł ok. 38 proc. i był o 7 proc. wyższy w stosunku do roku poprzedniego. Duży udział w tym wyniku miał wzrost produkcji z pięciu farm wiatrowych, które wygenerowały 447 GWh, czyli o 16 proc. więcej energii niż w roku 2018. Tak wysoki poziom produkcji z wiatraków odnotowany w ubiegłym roku pozwolił na uniknięcie emisji 364 tys. ton CO2 do atmosfery, zapewniając przy tym prąd dla ok. 128 tys. gospodarstw domowych. Wraz z uruchomieniem inwestycji w Przykonie moc zainstalowana we wszystkich aktywach wiatrowych Grupy Energa wzrosła do 242 MW, a łączna średnia roczna produkcja do 495 GWh. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych w 2021 r. może ona przekroczyć pułap 500 GWh.

W czerwcu br. dwie nowe farmy wiatrowe uruchomiła także PGE. Ich łączna moc zainstalowana to ponad 97 MW. Więcej tutaj.

Źródło: Biuro prasowe Energa

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiatr w żagle transformacji energetycznej, czyli w jaki sposób reguła 10 H ma zostać złagodzona (30 lipca 2020)Offshore w nowej odsłonie: zwiększenie maksymalnej mocy projektów do 5,9 GW w I fazie systemu wsparcia (08 lipca 2020)Dwie nowe farmy wiatrowe o mocy prawie 100 MW (26 czerwca 2020)Projekt farmy wiatrowej Baltica 1 PGE z warunkami przyłączenia do sieci (09 czerwca 2020)IRENA: Odnawialne źródła energii rosną w siłę. Słońce i wiatr z największym wzrostem. (07 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony