
© Thomas
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) przedstawił zaktualizowaną bazę projektów farm fotowoltaicznych według stanu na koniec pierwszego kwartału 2023 r. Ich liczba wzrosła do ponad 3400.
Jak czytamy w bazie „Projekty fotowoltaiczne w Polsce, maj 2023”, na koniec marca 2023 r. w Polsce działały 3404 farmy PV o łącznej mocy 3356 MW. Instalacje te stanowią 26% mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Eksperci IEO szacują, że na koniec 2025 r. energetyka słoneczna w Polsce osiągnie poziom 26,8 GW, a w latach 2023-2025 przybędzie 14,4 GW łącznie, w tym 10,2 GW w małych i dużych farmach fotowoltaicznych. Według najnowszych danych Agencji Rynku Energii (ARE), na koniec maja 2023 r. moc zainstalowana we wszystkich źródłach wytwórczych sięga poziomu 25 GW, z czego fotowoltaika stanowi ok. 14 GW.
IEO informuje, że na koniec pierwszego kwartału łączna moc nowych projektów w toku z już wydanym pozwoleniem budowlanym wynosiła 6,2 GW, a moc projektów z wydanymi warunkami przyłączenia (nie starszymi niż 2 lata) sięgała 6,7 GW. W bazie danych znajduje się w sumie 6811 nowych projektów. Zdecydowanie przybywa projektów wielkoskalowych. W bazie danych jest 5,6 GW projektów o mocach powyżej 1 MW i tylko 1,4 GW małych projektów o mocach poniżej 1 MW.
- Pomimo powszechnych odmów wydawania warunków przyłączenia o sieci, inwestorzy PV dysponują cennym zasobem nowych projektów, a wykonawcy farm (firmy EPC) mogą liczyć na pokaźny portfel zleceń. Część z tych projektów jest przygotowana na tegoroczną grudniową aukcję OZE z wolumenem pozwalającym na budowę do 1,5 GW nowych mocy (750 MW w segmencie mocy źródeł powyżej 1 MW i 750 MW w segmencie poniżej 1 MW) – informuje IEO.
W latach 2021–2023 szybciej przybyło umów przyłączeniowych niż warunków przyłączenia. Tylko w ciągu pierwszego kwartału br. zawarto 552 umowy o przyłączenie do sieci o mocy ponad 1 GW, co świadczy o realnie wysokim stanie zaawansowania projektów – wyjaśniają eksperci. Istotne jest również to że w całym 2022 r., w porównaniu ze stanem na koniec 2021 roku, nie spada moc projektów, które uzyskały pozwolenia budowlane.
IEO zauważa, że rosnąca liczba odmów wydawania warunków przyłączenia do sieci nie przełożyła się jeszcze na mniejszą liczbę projektów gotowych do wystąpienia o pozwolenie na budowę.
Kto jest największym inwestorem na polskim rynku farm PV?
Kto jest największym inwestorem na polskim rynku farm fotowoltaicznej pod względem łącznej mocy zainstalowanej projektów? IEA wylicza, że są to spółki PRO VENTO ENERGIA, AP OZE, R. Power, EOS INVESTMENT, ALSEVA INNOWACJE, Sun Investment Group SIG, PCWO ENERGY, Polska Energia Odnawialna, RWE RENEWABLES POLAND i PGE Polska Grupa Energetyczna.

Redaktor