Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. logistyki Eneris Surowce S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Filipiny wycofują dyplomatów z Kanady z powodu nieodebranych odpadów

a+a-    Powrót       16 maja 2019       Odpady   

Filipiny wycofują część swoich dyplomatów z Kanady, gdyż nie odebrała ona w terminie kontenerów z odpadami, które wysłała wcześniej do tego azjatyckiego kraju – ogłosił w czwartek szef filipińskiego MSZ Teodoro Locsin. Spór o odpady toczy się od kilku lat.

- O północy wysłane zostały listy odwołujące naszego ambasadora i konsulów w Kanadzie (…) Kanada nie wywiązała się z terminu 15 maja. Będziemy utrzymywać zmniejszoną obecność dyplomatyczną w Kanadzie, dopóki ich śmieci nie znajdą się w drodze powrotnej - napisał Locsin na Twitterze.

Inna zawartość kontenerów

Odpady przybyły na Filipiny w latach 2013-2014 w ponad 100 kontenerach przysłanych z Kanady przez prywatną kanadyjską firmę, oznaczone jako „odpady wtórne”. Kilkadziesiąt kontenerów zawierało jednak m.in. zużyte pieluchy, odpady komunalne, plastikowe torby. Manila chce, by Ottawa je zabrała.

Sprawa przerodziła się w konflikt dyplomatyczny. W ubiegłym miesiącu znany z porywczości prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził Ottawie wojną i oświadczył, że może sam popłynąć do Kanady i „wyrzucić tam ich śmieci”.

Filipiny kilkakrotnie przekazywały Kanadzie protesty dyplomatyczne w sprawie odpadów, odkąd w 2016 roku sąd zdecydował, że powinny one zostać zwrócone. Ottawa zgodziła się je zabrać, a oba kraje prowadziły rozmowy w sprawie ich transportu. Niedawno Duterte dał Kanadzie czas do 15 maja na odebranie kontenerów.

W swoich wpisach na Twitterze Locsin ocenił również, że filipińscy dyplomaci nie zrobili dość, by nakłonić władze Kanady do działania. Oskarżył dyplomatów, że lekceważyli polecenia Dutertego; utrzymywali dobre relacje z władzami Kanady, co miało im ułatwić ewentualną emigrację do tego kraju.

Andrzej Borowiak (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Autonomiczne samochody najpóźniej zobaczymy w miastach (14 sierpnia 2019)Udaremniony transport odpadów komunalnych z Niemiec (12 sierpnia 2019)Władze Sri Lanki żądają, by Wielka Brytania zabrała 213 kontenerów z odpadami (26 lipca 2019)Kowalczyk: BDO pozwoli śledzić drogę odpadu od powstania do utylizacji (25 lipca 2019)Sprawdź zakłady importujące odpady z zagranicy (18 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony