Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradca energetyczny ds. sprzedaży bezpośredniej (D2D) Columbus Energy S.A.
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych Alior Bank

Duży zastrzyk finansowy dla mikroinstalacji OZE na Śląsku

a+a-    Powrót       21 sierpnia 2019       Energia   

Dzięki wsparciu funduszy z RPO Woj. Śląskiego na lata 2014-20 skierowanych na odnawialne źródła energii powiększonego o dodatkowe 80 mln zł z budżetu państwa, powstanie 1468 mikroistalacji OZE, głównie PV i pomp ciepła.

W naborze projektów prowadzonym w ramach RPO WSL Zarząd wybrał 4 projekty, jeden niegrantowy na kwotę 53 mln zł oraz 3 projekty grantowe na łączną kwotę blisko 94,5 mln zł. W ramach grantowego projektu "Łączymy z energią" zostanie sfinansowany montaż instalacji OZE dla budynków mieszkalnych na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego. Łącznie w 1214 obiektach wykonane zostanie 1468 instalacji OZE, obejmujących zarówno produkcję energii cieplnej na potrzeby c.o. i c.w.u., jak i produkcję energii elektrycznej.

Projekt obejmuje następujące technologie:

  • instalacje fotowoltaiczne (1097 instalacji)
  • pompy ciepła do c.w.u., (130 sztuk)
  • kotły na pelet z biomasy, (241 sztuk, w tym 45 kotłów o mocy do 20kW i 196 kotłów o mocy od 20 do 30kW).

Projekt w Czerwionce-Leszczynach

Kolejny grant obejmie zakup, budowa lub przebudowa 756 instalacji OZE w budynkach mieszkalnych lub niemieszkalnych w Czerwonce -Leszczynach. Będą to:

  • instalacje fotowoltaiczne - 461 szt.,
  • instalacje solarne - 46 szt.,
  • pompa ciepła do c.w.u. - 97 szt.,
  • pompa ciepła do c.w.u. i c.o. - 161 szt.

Łączna moc planowanych do montażu instalacji fotowoltaicznych wyniesie 2 710,91 kW,- instalacji pomp ciepła do CO oraz C.W.U. - 2 433,74 kW oraz instalacji solarnych - 227,09 kW.

Powiat Żywiecki również skorzysta

Trzeci grant zdobył Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu: Słoneczna Żywiecczyzna i będzie obejmował działania związane z budową infrastruktury służącej do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł w budynkach mieszkalnych na terenie 10 Gmin Powiatu Żywieckiego.

Projekt obejmie 2228 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy elektrycznej 10,6 MW oraz 772 instalacje pomp ciepła o łącznej mocy cieplnej 13,6 MW na terenie gmin: Gilowice, Jeleśnia, Lipowa, Łodygowice, Koszarawa, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły oraz Żywiec.

Głównym celem projektu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ale również podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego na obszarze jego realizacji poprzez integrację rozproszonych źródeł wytwórczych w jedną Wirtualną Elektrownię w ramach strategii działania Klastra "Żywiecka Energia Przyszłości".

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Naukowcy ulepszą bazy danych, by przyspieszyć rozwój niskoemisyjnej energetyki (09 kwietnia 2020)IRENA: Odnawialne źródła energii rosną w siłę. Słońce i wiatr z największym wzrostem. (07 kwietnia 2020)Inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie: Polska na unijnym podium (07 kwietnia 2020)Energetyka odnawialna w walce z monopolem węglowym (06 kwietnia 2020)Statystyki sugerują, że przemysł jądrowy największy rozkwit może mieć już za sobą (03 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony