Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Duży zastrzyk finansowy dla mikroinstalacji OZE na Śląsku

a+a-    Powrót       21 sierpnia 2019       Energia   

Dzięki wsparciu funduszy z RPO Woj. Śląskiego na lata 2014-20 skierowanych na odnawialne źródła energii powiększonego o dodatkowe 80 mln zł z budżetu państwa, powstanie 1468 mikroistalacji OZE, głównie PV i pomp ciepła.

W naborze projektów prowadzonym w ramach RPO WSL Zarząd wybrał 4 projekty, jeden niegrantowy na kwotę 53 mln zł oraz 3 projekty grantowe na łączną kwotę blisko 94,5 mln zł. W ramach grantowego projektu "Łączymy z energią" zostanie sfinansowany montaż instalacji OZE dla budynków mieszkalnych na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego. Łącznie w 1214 obiektach wykonane zostanie 1468 instalacji OZE, obejmujących zarówno produkcję energii cieplnej na potrzeby c.o. i c.w.u., jak i produkcję energii elektrycznej.

Projekt obejmuje następujące technologie:

  • instalacje fotowoltaiczne (1097 instalacji)
  • pompy ciepła do c.w.u., (130 sztuk)
  • kotły na pelet z biomasy, (241 sztuk, w tym 45 kotłów o mocy do 20kW i 196 kotłów o mocy od 20 do 30kW).

Projekt w Czerwionce-Leszczynach

Kolejny grant obejmie zakup, budowa lub przebudowa 756 instalacji OZE w budynkach mieszkalnych lub niemieszkalnych w Czerwonce -Leszczynach. Będą to:

  • instalacje fotowoltaiczne - 461 szt.,
  • instalacje solarne - 46 szt.,
  • pompa ciepła do c.w.u. - 97 szt.,
  • pompa ciepła do c.w.u. i c.o. - 161 szt.

Łączna moc planowanych do montażu instalacji fotowoltaicznych wyniesie 2 710,91 kW,- instalacji pomp ciepła do CO oraz C.W.U. - 2 433,74 kW oraz instalacji solarnych - 227,09 kW.

Powiat Żywiecki również skorzysta

Trzeci grant zdobył Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu: Słoneczna Żywiecczyzna i będzie obejmował działania związane z budową infrastruktury służącej do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł w budynkach mieszkalnych na terenie 10 Gmin Powiatu Żywieckiego.

Projekt obejmie 2228 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy elektrycznej 10,6 MW oraz 772 instalacje pomp ciepła o łącznej mocy cieplnej 13,6 MW na terenie gmin: Gilowice, Jeleśnia, Lipowa, Łodygowice, Koszarawa, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły oraz Żywiec.

Głównym celem projektu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ale również podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego na obszarze jego realizacji poprzez integrację rozproszonych źródeł wytwórczych w jedną Wirtualną Elektrownię w ramach strategii działania Klastra "Żywiecka Energia Przyszłości".

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Powstanie pierwsza w Polsce stała instalacja fotowoltaiczna na wodzie (22 października 2019)Prywatna firma rozważa inwestycje w reaktory jądrowe (22 października 2019)Rząd odkrywa karty w sprawie przyszłorocznych aukcji OZE (16 października 2019)Pierwsza w historii zielona kampania wyborcza za nami. Do czego zobowiązali się zwycięzcy? (14 października 2019)Ruda Śląska: 5,1 mln zł dofinansowania na instalacje OZE (08 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony