Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Dostępne formularze dla wytwórców energii biorących udział w naborze na premię kogeneracyjną

   Powrót       03 grudnia 2020       Energia   

Pomiędzy 14 a 16 grudnia 2020 r. zaplanowano nabór na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP). Żeby wziąć w niej udział, należy wypełnić specjalnie przygotowane w tym celu formularze.

Formularz oferty dla jednostki kogeneracji wykorzystującej jeden rodzaj paliwa oraz formularz danych technicznych i ekonomicznych dostępne są na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki w dedykowanej naborowi na premię kogeneracyjną zakładce(1). Złożenie tych dokumentów jest warunkiem koniecznym udziału w postępowaniu.

14 grudnia br. rozpocznie się nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW, które uzyskały decyzję o dopuszczeniu do udziału w naborze. Nabór ten Prezes URE ogłosił we wrześniu br.

Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią indywidualną wynosi 72 TWh, zaś maksymalna wartość tej premii to ponad 8,6 mld zł.

Czytaj: Jakie premie kogeneracyjne będą obowiązywały w 2021 roku?

Kogeneracja

Kogeneracja jest wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30 proc. wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

Czytaj: [Opinia eksperta] Ustawa o promowaniu kogeneracji to szansa na pozytywny impuls inwestycyjny

Źródło: URE

Przypisy

1/ Formularze do pobrania na stronie URE:
https://www.ure.gov.pl/pl/efektywnosc-kogenerac/energia-z-kogeneracji/nabor-chp/9151,Formularze-ofert.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Elbląg przeciera ścieżki w modernizacji ciepłownictwa - z dofinansowaniem 190 tys. zł (18 lutego 2021)Znamy wyniki drugiej w tym roku aukcji na premię kogeneracyjną (17 grudnia 2020)146 mln zł dofinansowania na infrastrukturę ciepłowniczą w 20 miejscowościach (14 grudnia 2020)W resorcie klimatu i środowiska powstał zespół, by promować m.in. kogenerację z odpadów (19 listopada 2020)W grudniu odbędzie się druga w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną (10 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony