
Agencja informuje, że energetyka słoneczna w postaci małych instalacji OZE rozwijanych dla zastosowań mieszkaniowych, komercyjnych przemysłowych oraz w trybie offgrid, stanowiła 48% globalnej mocy zainstalowanej w tym sektorze. Zgodnie z szacunkami, tylko w 2024 r. przybędzie ok. 140 GW mocy w fotowoltaice, co oznacza wzrost o ponad 30% w porównaniu z poziomem z 2022 r.
Czytaj: IEA: świat powinien potroić moce OZE do 2030 r.
W scenariuszu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. przygotowanym przez IEA, liczba budynków mieszkalnych na całym świecie wyposażonych w moduły fotowoltaiczne wzrośnie czterokrotnie, z 25 milionów w 2020 r. do 100 milionów do 2030 r., a następnie ponad dwukrotnie do 240 milionów do 2050 r.
Potrzebne są zaawansowane technologiczne narzędzia
Rozwój energetyki słonecznej wymaga bardziej zaawansowanych narzędzi prognostycznych, aby monitorować lokalną produkcję i konsumpcję energii oraz wszystkie ważne zmiany pogody. W amerykańskim badaniu oszacowano, że błędne prognozowanie może kosztować przedsiębiorstwa użyteczności publicznej 7 mln dolarów w przeliczeniu ma każdą sprzedaną 1 TWh.
Jeśli wdrożenie nie jest odpowiednio zarządzane, mogą wystąpić problemy techniczne, w tym zakłócenia sieci, takie jak naruszenia napięcia w sieciach dystrybucyjnych. Brak odpowiedniego zarządzania wdrażaniem i integracją rozproszonej fotowoltaiki może również stwarzać wyzwania ekonomiczne.
-Spółki dystrybucyjne otrzymują rekompensatę za koszty utrzymania, eksploatacji i inwestycji w sieci poprzez taryfy sieciowe i opłaty, które są uiszczane przez konsumentów podłączonych do sieci. Jeśli opłaty te nie są odpowiednio przenoszone na konsumentów korzystających z rozproszonej fotowoltaiki, istnieje ryzyko dyskryminacji, ponieważ konsumenci energii nie posiadających fotowoltaiki mogą być zmuszeni do zrekompensowania tych kosztów poprzez wyższe taryfy sieciowe i opłaty po ich stronie – zauważają eksperci IEA.
Cyfryzacja jest konieczna ze względu na potrzebę zmniejszenia strat technicznych i handlowych, optymalizacji operacji handlowych i obniżenia kosztów. Narzędzia pozwolą na m.in. dopasowanie nadwyżek energii w ciągu dnia do pojazdów elektrycznych poprzez inteligentne ładowanie. Rozwiązania te pozwalają uniknąć ograniczania produkcji PV, zmniejszyć obciążenia szczytowe i zoptymalizować wydatki na wzmocnienie sieci elektroenergetycznych.
W badaniu przeprowadzonym w Kalifornii oszacowano, że inteligentne falowniki mogą przynieść nawet 1,4 mld dolarów rocznych oszczędności dzięki zwiększeniu niezawodności, jakości zasilania i wydajności systemu PV. W innym badaniu przeprowadzonym w Australii oszacowano, że połączenie inteligentnych falowników z optymalnie dobranymi magazynami energii może zmniejszyć ograniczenia mocy o 47%.
Cyfrowe narzędzia do analizy danych z dwukierunkowych inteligentnych liczników (które mierzą zarówno przepływy energii elektrycznej z sieci do konsumentów, jak i z instalacji fotowoltaicznych do sieci) mogą wspierać alokację taryf i opłat sieciowych oraz pomóc firmom dystrybucyjnym i operatorom systemów przesyłowych w poprawie prognozowania i wydajności systemu. Narzędzia te pozwalają również właścicielom instalacji OZE w angażowaniu się w handel peer-to-peer. Obecnie w Polsce procedowane są regulacje mające umożliwić handel energią wśród prosumentów.
Decydenci polityczni mogą zachęcać do silniejszych powiązań instytucjonalnych i bardziej skoordynowanego planowania między operatorami systemów przesyłowych i spółkami dystrybucyjnymi - co jest kluczem do dalszej integracji fotowoltaiki w systemem.
Decydenci i organy regulacyjne mogą wykorzystywać narzędzia cyfrowe do opracowywania zachęt finansowych, takich jak poziomy cen detalicznych. Mogą również umożliwić fotowoltaice zainstalowanej na poziomie lokalnym świadczenie usług dla krajowych systemów energetycznych.
IEA, w ramach inicjatywy Digital Demand-Driven Electricity Networks (3DEN), współpracuje z krajami na całym świecie w celu wzmocnienia świadomości na rzecz nowych i ulepszonych polityk wspierających wdrażanie i wykorzystanie technologii cyfrowych w transformacji energetycznej.

Redaktor