Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynatorka/koordynator projektów Fundacji Sendzimira Fundacja Sendzimira
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Francja przeznaczy dodatkowe 15 mld euro na zieloną transformację

a+a-    Powrót       30 czerwca 2020       Powietrze i klimat   

Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał w poniedziałek przeznaczenie dodatkowych 15 mld euro na przyspieszenie transformacji gospodarki, zatwierdził również 146 ze 149 propozycji konwencji obywatelskiej na rzecz klimatu (fr. De la Convention citoyenne sur le climat). To efekt spotkania z Obywatelską Radą Klimatyczną w Pałacu Elizejskim.

Podczas spotkania Macron zapowiedział również, że jest gotów zwołać referendum nad poprawką do konstytucji włączającą cele klimatyczne - o ile pozwoli na to parlament. Wśród innych pomysłów wymienił też uchwalenie ustawy o "ekobójstwie". Wedle projektu prawa spowodowanie poważnej szkody ekologicznej groziłoby karą więzienia i grzywną do 10 milionów euro.

Macron sprzeciwił się natomiast pomysłowi nałożenia 4-procentowego podatku od dochodów z dywidend, który miałby pomóc sfinansować reformy. Zdaniem Macrona taki podatek zniechęciłby przedsiębiorców do inwestycji.

Do spotkania doszło dzień po francuskich wyborach lokalnych, gdzie w wielu miastach kandydaci na burmistrzów z partii Zielonych (EELV) pokonało kandydatów ugrupowania Macrona, w tym w Lyonie, Bordeaux i Strasburgu.

Przyjęto 146 z 149 propozycji konwencji obywatelskiej

Prezydent Francji zatwierdził również w poniedziałek 146 ze 149 propozycji konwencji obywatelskiej na rzecz klimatu. Odrzucił m.in. bardzo niepopularne ograniczenie do 110 km/godz. prędkości na autostradach. Prezydent zobowiązał się przekazać propozycje rządowi, jeśli do ich wprowadzenia wystarczy dekret, i parlamentowi, jeśli potrzebna jest ustawa. Nie wykluczył referendum w tej sprawie i zapowiedział dodatkowe 15 mld euro na transformację ekologiczną w latach 2021 i 2022.

Czytaj też: Francuski konwent obywatelski w sprawie klimatu zrobił swoje. Co dalej stanie się z tymi wnioskami?

Macron przeciwstawia się wprowadzeniu ochrony środowiska i klimatu do preambuły do konstytucji, ale jak powiedział, gotów jest wprowadzić tego rodzaju poprawkę do artykułu I konstytucji. Zatwierdzenie tej zmiany przez referendum odbyłoby się w przyszłym roku.

Źródło: PAP

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowy zbiornik retencyjny dla Warszawy (10 lipca 2020)Zieleń miejska w praktyce (07 lipca 2020)Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. klimatu (03 lipca 2020)Regionalne warsztaty Eco-Miasto. Zapraszamy do udziału on-line (01 lipca 2020)Jak dostosować biznes do zmieniających się wymagań prawnych? (30 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony