Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. związanych z recyklingiem pojazdów wycofanych z eksploatacji Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Francja wzywa sieci fast food do segregacji odpadów

a+a-    Powrót       05 czerwca 2019       Odpady   

Największe sieci fast food we Francji zostały wezwane do dostosowania się do przepisów z 1 lipca 2016 r., które wprowadzają podział segregowanych odpadów na pięć frakcji (z franc. Décret 5 flux). Sieci produkujące powyżej 10 ton bioodpadów rocznie mają też obowiązek ich zbierania zarówno w kuchni, jak i w części restauracyjnej. Od 2024 roku ta zasada będzie dotyczyła wszystkich.

Brak zaangażowania gigantów

W styczniu br. sieci fast food we Francji zostały poproszone przez sekretarz stanu w Ministerstwie Transformacji Ekologicznej Brune Poirson o zaprezentowanie w ciągu dwóch miesięcy strategii dostosowania się do wspomnianych przepisów. Do kwietnia nadal nie odpowiedziały sieci: Domino's Pizza, Exki, Subway i Five Guys, a tylko jedna firma zaprezentowała plan segregacji bioodpadów na miejscu w swoich placówkach.

22 maja br. Brune Poirson skierowała list do największych restauracji typu fast food, wśród których znalazły się m.in. McDonalds, KFC, Burger King, Starbucks, Domino's Pizza i Subway. Komunikat jest prosty: podnieść poziom segregowanych odpadów do 70 proc. w roku 2019 i 90 proc. do roku 2020, aby do końca roku 2021 osiągnąć 100 proc. Tym razem adresaci listu mają przedstawić swoje strategie do 7 czerwca, przed spotkaniem w ministerstwie zaplanowanym na 11 czerwca.

Koszty bezczynności

Niezastosowanie się do przepisów o segregacji odpadów na plastik, metal, papier, szkło i drewno będzie skutkowało sankcjami administracyjnymi, które mogą doprowadzić nawet do zamknięcia restauracji. Z kolei w przypadku nieosiągnięcia celu segregacji bioodpadów w restauracjach, może grozić kara dwóch lat pozbawienia wolności lub kara pieniężna w wysokości 75 tys. euro.

Kalina Kowalska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do dalszych prac w komisjach (14 czerwca 2019)Nowy projekt tzw. ustawy śmieciowej stawia na ekonomiczne bodźce (30 maja 2019)Recyklomaty na ulicach Warszawy. Za wrzucenie opakowania będą benefity (23 maja 2019)Jak segregować odpady? Ministerstwo Środowiska podpowiada (13 maja 2019)Radom: Rozstrzygnięto przetarg na budowę PSZOK (02 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony