Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie będzie finansował projektów gazowych? Jest stanowisko ambasadorów UE

a+a-    Powrót       01 lipca 2020       Energia   

UE przygotowuje przepisy dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego do Polski mają popłynąć miliardy euro na odchodzenie od węgla. Ambasadorowie UE chcą wykluczenia finansowania projektów gazowych, co byłoby dla Polski niekorzystne.

Największa część środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma trafić nad Wisłę. Początkowo Komisja Europejska zaproponowała, by między państwa członkowskie do podziału było 7,5 mld euro, z czego 2 mld euro dla polskich regionów. Jednak proponowany budżet został zwiększony w ramach planu odbudowy po koronawirusie. Teraz projekt zakłada, że na transformację w regionach z dużą intensywnością emisji CO2 UE wyda 40 mld euro, z czego 8 mld euro w Polsce.

Polska chce dofinansowania dla gazu

O tym, czy rzeczywiście środki te będą tak wielkie, zdecydują szefowie państw i rządów na szczycie unijnym, jednak już teraz powstają przepisy dotyczące tego, w jaki sposób fundusze mają być wydawane. Polska, a także 10 innych państw członkowskich (ze wschodniej i południowo-wschodniej części UE) chciały, aby ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) mogły być finansowane projekty gazowe.

Energetyka gazowa emituje mniej gazów cieplarnianych niż elektrownie węglowe, ale jej krytycy wskazują, że nie jest ona odpowiednim rozwiązaniem na drodze do neutralności klimatycznej. Takie myślenie zwyciężyło podczas zeszłotygodniowych negocjacji unijnych ambasadorów, którzy przyjmując stanowisko ws. przepisów dotyczących Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wykluczyli z możliwości finansowania wszelkie paliwa kopalniane (w tym gaz), a także atom.

Nic jeszcze nie jest przesądzone

Stanowisko to, choć jest niekorzystne z punktu widzenia rządu w Warszawie, nie przesądza jeszcze, że takie przepisy zostaną przyjęte. Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) przyjęła w poniedziałek wieczorem swoją rekomendację, która przewiduje, że gaz jest niezbędny dla sprawiedliwej transformacji regionów górniczych i powinien być finansowany z FST. - W wielu krajach, w tym w Polsce, potrzebujemy gazu jako paliwa przejściowego, choćby w ciepłownictwie. Może on pomóc radykalnie obniżyć emisje CO2, a przy tym znacznie zmniejszyć smog czy zjawisko ubóstwa energetycznego - podkreślił europoseł Jerzy Buzek (PO), który przygotował dokument przyjęty przez komisję ITRE.

Jednak o tym, jakie będzie stanowisko PE, zdecydują też komisja środowiska oraz komisja rozwoju regionalnego, a ostatecznie cały europarlament. Jeśli nawet większość eurodeputowanych poparłoby podejście komisji przemysłu, to kwestia finansowania projektów gazowych musiałaby zostać wynegocjowana z państwami UE w trylogu (tj. przez KE, PE i Radę UE). - Stanowisko komisji przemysłu jest dla nas korzystne, ale nie liczymy na to, że uda się je obronić - przyznał w rozmowie z PAP jeden z polskich dyplomatów.

Gaz dla ciepłownictwa

Polsce zależało na gazie nawet nie ze względu na elektrownie, które mogłyby zastępować te węglowe, ale ze względu na ciepłownictwo. Wiele przestarzałych systemów nadaje się do remontu i unijne środki mógłby pomóc zastąpić kotły węglowe nowoczesnymi i mniej emisyjnymi instalacjami gazowymi.

Zgodnie z zasadami polityki spójności wsparcie finansowe z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zostanie udostępnione określonym regionom, by mogły one zdywersyfikować swoje gospodarki, stworzyć miejsca pracy i pomóc ludziom w zdobyciu nowych umiejętności i kompetencji, gdy wygaszane będą np. kopalnie. W przypadku Polski chodzi o Śląsk, Zagłębie, Wałbrzych i Turoszów, Konin oraz Bełchatów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dyskusja o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trwa. Jakie decyzje ws. finansowania inwestycji gazowych? (08 lipca 2020)Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej (07 lipca 2020)Platforma sprawiedliwej transformacji uruchomiona (30 czerwca 2020)Kulisy przygotowań do Sprawiedliwej Transformacji w Polsce (29 czerwca 2020)Komitet Regionów powołał grupę roboczą ds. Europejskiego Zielonego Ładu (17 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony