Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatny staż w EkoDialog - ochrona środowiska EkoDialog
Inspektor w Wydziale Geodezji Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Nowe nabory na wsparcie dla geotermii i energetyki wodnej

a+a-    Powrót       21 maja 2020       Energia   

Już 1 lipca br. ruszą kolejne nabory w programie „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG. Dofinansowanie w wysokości ponad 10 milionów euro będzie można przeznaczyć na inwestycje wykorzystujące energię geotermalną i produkcję energii w istniejących małych elektrowniach wodnych.

Energia geotermalna

Celem głównym naboru „Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)(1)” jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych poprzez budowę systemów produkcji energii z wykorzystaniem geotermii głębokiej w miejscach, w których potwierdzono obecność opłacalnych ekonomicznie źródeł i możliwość ich wykorzystania do celów grzewczych. lub energetycznych. Budżet naboru to 7,3 mln euro.

Czytaj: [Opinia eksperta] Geotermia: spora rezerwa do wykorzystania i to bez nowych odwiertów

Elektrownie wodne

Nabór „Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW)(2)” ma za zadanie zwiększyć efektywności produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz zredukować potencjalny, niekorzystny wpływ na środowisko w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW) poprzez ich modernizację. Na inwestycje przeznaczonych zostanie 3 mln euro.

Czytaj: [Wywiad] Czy część elektrowni wodnych od października zostanie wyłączona?

Nabór od 1 lipca do 30 października

Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków w obu naborach rozpoczyna się 1 lipca 2020 roku i potrwa do 30 października 2020 roku. Za nabory odpowiada Ministerstwo Klimatu wraz z pomocą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

- Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu to największy w Polsce i Europie program wsparcia w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG. Budżet całkowity programu to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy. Program w sposób kompleksowy podchodzi do ochrony środowiska. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, poprawa jakości powietrza, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawa efektywności energetycznej – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Źródło: MFiPR

Przypisy

1/ Więcej informacji o naborze Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)
https://www.gov.pl/web/klimat/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-budowe-zrodel-ciepla-wykorzystujacych-energie-geotermalna-geotermia-gleboka
2/ Więcej informacji o naborze Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW)
https://www.gov.pl/web/klimat/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-zwiekszenie-wydajnosci-wytwarzania-energii-w-istniejacych-malych-elektrowniach-wodnych-do-2-mw

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przydomowe oczyszczalnie ścieków a pozwolenie wodnoprawne – jak interpretować przepisy? (29 maja 2020)Porozumienie dla Partnerstwa Wodnego w Łódzkiem podpisane (29 maja 2020)Wiceminister Puda: więcej pieniędzy z UE na przeciwdziałanie zmianom klimatu (28 maja 2020)Polskie Siecie Elektroenergetyczne ubiegają się unijne dofinansowanie na budowę infrastruktury (28 maja 2020)Słupsk: 175 tys. zł na projekt zbiornika retencyjnego (28 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony