Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Junior Outbound Sales Support Stena Recycling Sp. z o. o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Prezes GPW: giełda chce wejść w rynek recyklingu surowców wtórnych

a+a-    Powrót       24 października 2019       Odpady   

Długoterminowym planem Giełdy Papierów Wartościowych jest wejście w rynek recyklingu surowców wtórnych - powiedział PAP prezes warszawskiego parkietu Marek Dietl. Ocenił, że trzeba urynkowić ceny odpadów, by ich koszt mógł być dobrze uwzględniony w kosztach produkcji różnych branż.

- Platforma Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi to projekt bardzo ważny dla Polski - trzeba urynkowić ceny odpadów, one muszą być wsparte opłatami zastępczymi, żeby koszt korzystania ze środowiska był dobrze uwzględniony w kosztach produkcji różnych branż - ocenił i dodał, że w najbliższych latach Platforma będzie mocno angażowała warszawski rynek. Według planów, GPW zakłada stworzenie elektronicznej platformy do handlu odpadami i produktami ich przetworzenia, dopasowanej do potrzeb branży, która wpisywałaby się w unijny model związany z gospodarką odpadami, oparty na obiegu zamkniętym.

- W sensie technologicznym jesteśmy do tego przygotowani. Po tym, jak już będzie gotowa legislacja, potrzebowalibyśmy pewnie ok. półtora roku do 20 miesięcy na to, żeby zbudować Platformę Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi, przetestować ją, pozyskać klientów i rozpocząć obrót - zaznaczył Dietl.

- Szacujemy, że na Platformie 7 proc. to będą odpady komunalne - podkreślił i wskazał, że ten strategiczny projekt giełdy ma być zdrową inicjatywą wpisującą się w strategię państwa.

Prezes ocenił, że dla zbudowania Platformy potrzebne będą daleko idące zmiany legislacyjne. - To nasz autorski projekt - będzie wymagał pewnych badań, żeby znaleźć najlepszą drogę rozwoju, ale wygląda bardzo atrakcyjnie - ocenił. - Wydaje mi się, że w ciągu roku można zmienić legislację, my uczestniczymy w tym jako głos doradczy - dodał prezes warszawskiej giełdy. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trwa gaszenie pożaru odpadów w Dworzysku w Kujawsko-Pomorskiem (28 października 2019)Spalarnie czarno na białym, czyli jak surowce wtórne idą z dymem (07 października 2019)Główny Geolog Kraju: surowce wtórne należy uwzględnić w polityce surowcowej państwa (27 września 2019)Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt Mapy drogowej GOZ (10 września 2019)Gospodarka odpadami z biznesowego punktu widzenia (08 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony