Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca kat. C Eneris Surowce S.A.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Śledztwo ws. nielegalnego gromadzenia odpadów koło Purdy

a+a-    Powrót       23 lipca 2020       Odpady   

Olsztyńska prokuratura rejonowa wszczęła w środę śledztwo w sprawie nielegalnego gromadzenia odpadów w gminie Purda (woj. warmińsko-mazurskie). W miniony weekend odnaleziono tam ponad tysiąc zużytych opon, które ktoś wyrzucił na polu i w lesie. WIęcej tutaj.

Jak poinformował PAP szef Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe Daniel Brodowski, śledztwo dotyczy nielegalnego gromadzenia odpadów, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia ludzi albo zagrażać środowisku. Prokuratura wszczęła je w środę po analizie materiałów przekazanych przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie.

Czytaj też: Przestępczość środowiskowa nie jedno ma imię

W ostatnią sobotę policjanci zostali powiadomieni, że na terenach leśnych i rolnych w gminie Purda zostały wyrzucone setki zużytych opon samochodowych i m.in. zbiorniki po paliwie. Wysłane na miejsce patrole potwierdziły to zgłoszenie. Sprowadzono też grupę dochodzeniowo-śledczą. Policja podała wówczas, że zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 28 i 33 lat.

Prokurator Brodowski powiedział PAP, że obu przesłuchano w charakterze świadków i po przesłuchaniu zwolniono. Zaznaczył jednak, że nadal jest wyjaśniany ich ewentualny udział w przestępstwie. Przekazał, że na trzech działkach w gminie Purda odnaleziono w sumie ponad tysiąc sztuk zużytych opon oraz elementy z demontażu samochodów.

Dodał, że prokuratur prowadzący śledztwo zlecił już policji wykonanie szeregu czynności, m.in. ustalenia wszystkich osób pokrzywdzonych i tego, od kiedy były składowane odpady. Ma także uzyskać opinie biegłych, czy są to materiały stanowiące niebezpieczeństwo dla świata roślin lub zwierząt.

Za nielegalne składowanie odpadów grozi kara od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Powstaną nowe narzędzia do walki z przestępczością w gospodarce odpadami (06 sierpnia 2020)Wiceminister Ozdoba: Od 2022 r. producenci zaczną płacić za wprowadzane na rynek opakowania (05 sierpnia 2020)Weto dla spalarni zużytych opon na Śląsku (05 sierpnia 2020)Naukowcy pomogą zazielenić pogórnicze hałdy (04 sierpnia 2020)NIK o postępowaniu z odpadami komunalnymi po przetworzeniu ich w instalacjach mechaniczno-biologicznych (04 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony