Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. technicznych MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA w m. st. Warszawie sp. z
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Firmy nie będą musiały uczestniczyć w gminnym systemie odbioru i gospodarki odpadami

a+a-    Powrót       02 sierpnia 2019       Odpady   

Po interwencji Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców lokalne samorządy nie narzucą przedsiębiorcom uczestnictwa w gminnym systemie odbioru i gospodarki odpadami - podkreślono w czwartkowym komunikacie biura Rzecznika MŚP. 15 lipca Sejm poparł poprawki, jakie Senat zaproponował do nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Teraz nowela czeka na podpis prezydenta.

Ustawa reguluje m.in. kwestię odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady. Są to np. sklepy, galerie handlowe itp. Zgodnie z nowelą właściciele takich nieruchomości będą przystępowali do zorganizowanego przez gminę systemu odbioru odpadów komunalnych dobrowolnie. Przeciwko temu pomysłowi - w trakcie prac w parlamencie - protestowały samorządy, według których takie rozwiązanie rozszczelni system. Obecnie właściciele nieruchomości niezamieszkanych, gdzie powstają odpady komunalne, nie mogą sami wyłączyć się z systemu gminnego. Innego zdania byli za to przedsiębiorcy, którzy podkreślali, że dzięki temu będą mogli wybrać bardziej konkurencyjną ofertę na odbiór odpadów.

Wolny rynek w gospodarce odpadami

Biuro wyjaśniło, że Rzecznik MŚP Adam Abramowicz w piśmie skierowanym do resortu środowiska zwracał uwagę na konieczność nowelizacji ustawy śmieciowej i przywrócenia wolnego rynku w zakresie nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Są to przede wszystkim nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

- Biuro Rzecznika MŚP interweniowało w tej sprawie również w kwietniu (2019 roku) w Stałym Komitecie Rady Ministrów oraz w czerwcu, po skierowaniu projektu ustawy do Sejmu, na każdym etapie podkreślając wagę wnioskowanych zmian dla przedsiębiorców. Celem tych działań było zapobieżenie dalszej monopolizacji rynku usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Pozostawienie wolnej konkurencji na jego fragmencie, jakim są nieruchomości niezamieszkałe, pozwoli przetrwać wielu małym przedsiębiorcom - dodano.

Jak zwrócono uwagę, w przekazanej do podpisu prezydenta nowelizacji ustawy znajduje się przepis, zgodnie z którym gminy nie będą miały możliwości narzucania właścicielom niezamieszkałych nieruchomości uczestnictwa w gminnym systemie odbioru i gospodarki odpadami – gminy nadal będą mogły organizować te systemy, ale udział w nich będzie wymagał zgody. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Autonomiczne samochody najpóźniej zobaczymy w miastach (14 sierpnia 2019)Gospodarka odpadami przejdzie pod Związek (13 sierpnia 2019)Gospodarka odpadami z biznesowego punktu widzenia (08 sierpnia 2019)Raport: rosną zaległości branży odpadowej wobec banków i kontrahentów (31 lipca 2019)Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraca do Sejmu (15 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony