Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. gospodarowania odpadami przemysłowymi STENA Recycling Sp. z o.o.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT firmy c-trace Sp. z o.o.

Firmy nie będą musiały uczestniczyć w gminnym systemie odbioru i gospodarki odpadami

a+a-    Powrót       02 sierpnia 2019       Odpady   

Po interwencji Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców lokalne samorządy nie narzucą przedsiębiorcom uczestnictwa w gminnym systemie odbioru i gospodarki odpadami - podkreślono w czwartkowym komunikacie biura Rzecznika MŚP. 15 lipca Sejm poparł poprawki, jakie Senat zaproponował do nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Teraz nowela czeka na podpis prezydenta.

Ustawa reguluje m.in. kwestię odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady. Są to np. sklepy, galerie handlowe itp. Zgodnie z nowelą właściciele takich nieruchomości będą przystępowali do zorganizowanego przez gminę systemu odbioru odpadów komunalnych dobrowolnie. Przeciwko temu pomysłowi - w trakcie prac w parlamencie - protestowały samorządy, według których takie rozwiązanie rozszczelni system. Obecnie właściciele nieruchomości niezamieszkanych, gdzie powstają odpady komunalne, nie mogą sami wyłączyć się z systemu gminnego. Innego zdania byli za to przedsiębiorcy, którzy podkreślali, że dzięki temu będą mogli wybrać bardziej konkurencyjną ofertę na odbiór odpadów.

Wolny rynek w gospodarce odpadami

Biuro wyjaśniło, że Rzecznik MŚP Adam Abramowicz w piśmie skierowanym do resortu środowiska zwracał uwagę na konieczność nowelizacji ustawy śmieciowej i przywrócenia wolnego rynku w zakresie nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Są to przede wszystkim nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

- Biuro Rzecznika MŚP interweniowało w tej sprawie również w kwietniu (2019 roku) w Stałym Komitecie Rady Ministrów oraz w czerwcu, po skierowaniu projektu ustawy do Sejmu, na każdym etapie podkreślając wagę wnioskowanych zmian dla przedsiębiorców. Celem tych działań było zapobieżenie dalszej monopolizacji rynku usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Pozostawienie wolnej konkurencji na jego fragmencie, jakim są nieruchomości niezamieszkałe, pozwoli przetrwać wielu małym przedsiębiorcom - dodano.

Jak zwrócono uwagę, w przekazanej do podpisu prezydenta nowelizacji ustawy znajduje się przepis, zgodnie z którym gminy nie będą miały możliwości narzucania właścicielom niezamieszkałych nieruchomości uczestnictwa w gminnym systemie odbioru i gospodarki odpadami – gminy nadal będą mogły organizować te systemy, ale udział w nich będzie wymagał zgody. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Stanowisko samorządów w sprawie odpadów opakowaniowych (17 stycznia 2020)Warszawa: Radni przyjęli zmiany w uchwale odpadowej - wyższe stawki od marca (17 stycznia 2020)Platforma Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi na giełdzie - strategia czy mrzonki? (16 stycznia 2020)Poziom segregacji odpadów w Katowicach już w 2019 r. wyniósł 50 proc. (15 stycznia 2020)Gliwice z tymczasową umową na wywóz odpadów (07 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony