Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji Vaillant

Co gminy mogą zyskać na „Czystym Powietrzu”?

a+a-    Powrót       10 marca 2020       Powietrze i klimat   

Nawet 100 zł za każdy wypełniony wniosek na konto gminy w ramach programu Czyste Powietrze – zapowiedział wczoraj prezes NFOŚiGW Piotr Woźny podczas inauguracji programu LeadAIR.

W poniedziałek (9 marca br.) w Ministerstwie Klimatu zainaugurowano program LeadAIR, w ramach którego think-tank Forum Energii wspomagać będzie 17 wybranych miast w działaniach mających na celu poprawę jakości powietrza. W inauguracji programu udział brali m.in. szef resortu klimatu Michał Kurtyka i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny. Podczas swoich wystąpień przypominali oni o zmianach w programie priorytetowym Czysfte Powietrze, jakie zaczną obowiązywać już na przełomie marca i kwietnia br.(1)

Więcej na temat najnowszych zmian w programie Czyste Powietrze pisaliśmy tutaj.

100 zł za każdy wypełniony wniosek

Chcemy, żeby gminy włączyły się tam, gdzie najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców – to znaczy przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Tam tkwi wiedza na temat tego, kto może najbardziej potrzebować wymiany kotła, termomodernizacji, a jednocześnie nie ma do tego zasobów finansowych czy po prostu takiej zdolności do wypełnienia wniosku o dofinansowanie – mówił minister Kurtyka. Jak wskazywał z kolei prezes Woźny, jednym z projektowanych rozwiązań jest tzw. „bilet wstępu do zwiększonego finansowania”. – Chcielibyśmy, by tym biletem były zaświadczenia wydawane przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej – mówił. - Dzięki zaświadczeniom o dochodzie z MOPS, będziemy płacić 100 zł za wypełnienie każdego wniosku przez samorządy – dodał.

Prawo można (a nawet trzeba) zmieniać

Jak mówiła Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, w dobie dialogu o neutralności klimatycznej i Europejskim Zielonym Ładzie współpraca rządu i samorządu odgrywa kluczową rolę. – Miasta będą mogły w perspektywie następnych lat pełnić funkcję koordynatora tych działań – mówiła, przypominając także, że „bez odpowiednich regulacji, wizji i celów za 5-10-15 lat nie poprawimy jakości powietrza i komfortu życia w polskich miastach”. – Wolny rynek sam nie załatwi problemu smogu – dodała.

Prezes Woźny wskazywał ponadto, że „nie ma jednej recepty na walkę ze smogiem”, stąd też ważną rolę odgrywają samorządy, które świadomie podchodzą do realizacji projektów antysmogowych. - Regulacje centralne, ustawy, programy antysmogowe mogą być zmieniane tak, aby dopasować je do konkretnych potrzeb gmin. Czekamy na sygnał od samorządów, w którym kierunku powinny iść te zmiany – zachęcał. Jak mówił, pozwolą one „skutecznie wykreować linię współpracy rządu i samorządu terytorialnego”.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Na przełomie marca i kwietnia zaczną obowiązywać zmiany w rządowym programie Czyste Powietrze, przyjęte przez Zarząd (3 marca uchwałą nr B/10/4/2020) i Radę Nadzorczą (6 marca uchwałą nr 29/20) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej szczegółów na stronie:
http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1551,nowa-wersja-programu-czyste-powietrze.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mniejszy ruch na ulicach, ale smog nie znika (31 marca 2020)EEA: epidemia "oczyściła" powietrze z zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego (26 marca 2020)NFOŚiGW podsumowuje pilotaż współpracy z samorządami przy „Czystym Powietrzu” (25 marca 2020)1,4 mld euro na projekty infrastrukturalne, w tym dla Polski na infrastrukturę energetyczną i czysty transport (18 marca 2020)Konsultacje projektu Programu ochrony powietrza dla Małopolski (16 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony